Az európai G.I.Joe flipper
A G.I.Joe érdekességek rovatban már korábban is számos alkalommal beszéltem a különféle kiegészítő termékekről, amelyek a hagyományos figurák és járművek mellett reklámozták a Joe brandet illetve színesítették a kínálatot. Ezek között számos hivatalos termék (sárkányrepülő, fémjátékok) és „kalóz” kiadás (tolltartó, kártya) is létezett, de még korántsem beszéltünk minden ilyenről. Ma egy kevésbé ismert és meglehetősen ritka kiegészítő termékről, az európai kiadású asztali G.I.Joe flipperről lesz szó.
Bármilyen hihetetlenül is hangzik, de a G.I.Joe tematikájú kisebb ügyességi játékok, illetve társasjátékok gyakorlatilag egy idősek a Real American Hero brand-el. Ezeknek a kiadását már rögtön a vonal születésekor 1982-ben elindították. Az ilyen kiegészítő cuccokat általában nem is a brand tulajdonosa a Hasbro gyártotta, hanem főleg más, általában kisebb játékgyártók, akik partneri megállapodásokat kötöttek a márkanév használatához. Ilyen módon jelentek meg például a Revell G.I.Joe témájú, makettjei, vagy az NSI elektronikus játékai is. A Durham Industries is egy ilyen gyártó volt és gyakorlatilag 1982-től kezdve elektronikus termékeket, illetve kisebb golyós ügyességi játékot is készítettek G.I.Joe design-al ellátva. Az egyik ilyen Durham féle termékről, a G.I.Joe telefonról már én is beszéltem korábban.
A Durham Industries egyébként nem volt egy túlságosan jó nevű vállalat. A 70-es években főként olcsó, rosszabb minőségű játékokat gyártottak, jellemzően a nagyobb áruházak alsó polcaira. Gyakorlatilag mindenféle játékkal foglalkoztak, voltak babáik, katonás játékaik, Hot Wheels koppintás kisautóik és vonatos játékaik is. A 70-es évek végétől kezdve aztán egyre inkább ráálltak a kisebb ügyességi játékok (pl flipperek) és a különféle elektronikus játékok készítésére. Ezeket sokszor más gyártókkal csináltatták meg bérgyártásban, majd a saját márkanevük alatt forgalmazták. Az is gyakran előfordult, hogy a másik gyártó, már létező termékét csak átmatricázták, átcsomagolták, majd más márkanévvel újra forgalomba hozták. Egy szó, mint száz, a Durham egy elég nagy gagyigyáros cég volt, de ez nem akadályozta őket abban, hogy a G.I.Joe brand-hez is készíthessenek kiegészítő termékeket.
Elsőként kisebb golyós játékokat adhattak ki még 1982-ben. A G.I.Joe Action Bagatelle lényegében egy mini flipper volt, amiben a golyót egy spirál pályán keresztül kellett lövöldözni az egyes lyukakba. Nem egy túl bonyolult cucc, de azért rendben volt. Ebből a játékból többféle is megjelent, eltérő dizájnnal, sőt volt olyan félig-meddig bootleg változata is, amin a G.I.Joe logó nem, de Grunt karaktere például feltűnt. Ezen kívül a Durham készítette az első G.I.Joe karórát is és ugye ott volt még az a telefon is, amiről már egyszer írtam nektek. Ebben a telefonban az az érdekes, hogy ezt nem maga a Durham gyártotta, hanem egy jugoszláv cég, a Mehanotehnika készítette bérgyártásban.
A mai alanyunk ami egy jóval bonyolultabb G.I.Joe flipper játék…ami szintén ennek a két cégnek a kooperációjából jött létre. A megrendelő és egyben a forgalmazó a Durham Industries volt, de a gyártást a jugoszláv (egyébként szlovén) Mehanotehnika végezte. Érdekes is ez a jugoszláv kapcsolat, hiszen a fene se gondolta volna, hogy itt a szomszédban készültek G.I.Joe termékek is annak idején. Maga a flippergép egyébként valószínűleg a jugó gyár szellemi terméke lehetett és jóval korábban debütált, hiszen 1977-ben már volt egy teljesen ugyanilyen játékuk, a Star Mission Electric Flipper. Ezt szintén a Durham-nek készítették és a csomagolások alapján szintén nem a keleti blokk országaiban, hanem nyugaton forgalmazták. A G.I.Joe flipper tehát gyakorlatilag a Star Mission Electric Flipper átmatricázott, későbbi változata volt.
A G.I.Joe-s változat szinte biztosan nyugat, illetve dél-európába készült és csak ott forgalmazták, hiszen a G.I.Joe, és az Action Force logó is megtalálható rajta. A dizájn is teljesen olyan, mint az 1987 körüli angol kiadású Joe dolgok dizájnja, úgyhogy én úgy tippelem, kb. ezt a flippert is kb. akkoriban forgalmazhatták. Sajnos túl sok konkrét információ erről nem áll rendelkezésre. A felhasznált képek egyébként nekem tetszenek, egyedül csak Flint kék színű egyenruhája a nehezen értelmezhető. A játék egyébként egészen összetett volt, legalábbis a Durham korábbi termékeihez képest. Pár elem segítségével világított, volt benne automatikus pont számláló óra és persze csilingelt is amikor eltalált a golyó egy-egy célt.
Ez a flipperjáték meglehetősen kevéssé ismert a gyűjtők köreiben. Az amerikai gyűjtők gyakorlatilag alig ismerik, amiből arra lehet következtetni, hogy hozzájuk valószínűleg semmilyen formában nem jutott el, ami egyúttal érdekes is hiszen a Durham korábban szinte csak az amerikai piacra adta ki a kisebb Joe-s játékait. A G.I.Joe telefont is ott forgalmazták, úgyhogy némiképp furcsa, hogy ez csak nyugat, illetve dél-európában tűnt fel. Azért persze ott se lehetett vele minden bokorban találkozni, úgyhogy manapság ez egy viszonylag ritka, ámbár az ismeretlensége okán annyira nem túl drága cuccnak számít. Körülbelül 250 euroért szokott 1-1 darab gazdát cserélni, bontottan, jó állapotban és szinte kizárólag csak európai eladóknál szokott felbukkanni. A dobozok jellemzően nem maradtak meg hozzá és pont ezért elég nehéz akár csak képet is találni az eredeti csomagolásáról. Nekem is csak ezt sikerült, amin sajnos nem önmagában látható.
Összességében én elfogadtam volna gyerekkoromban ezt a flippert. Bár a felépítése nem tűnik túl acélosnak, de biztosan jól el lehetett volna vele játszani. A gyűjteményembe is el tudnám képzelni, bár egy picit ahhoz nagy. Érdekes egyébként, hogy „rendes” nagy G.I.Joe flippergép tudtommal nem készült… pedig azt biztos, hogy imádtam volna.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.