Az elkaszált Ewoks Teebo
Bizony a gyártók által manapság is gyakran alkalmazott (és sokszor elátkozott) figura „újrahasznosítások” intézménye, nem éppen egy új keletű találmány. Lehet, hogy kevesen tudják, de a meglévő figurák / nyomóminták többszöri felhasználása bizony, jelen volt, már a Star Wars figurák hajnalán is, tehát a vintage vonalban. Ma a Kenner-nek egy olyan próbálkozásáról lesz szó, amikor megpróbáltak egy újabb rókabőrt lehúzni, egy rendkívül nagy számban előállított, jól ismert vintage figuráról, ám ez valószínúleg felsőbb utasításra, nem sikerült.
A vintage vonal minden szempontból korszakalkotó volt a maga idejében. A játékok rendkívüli sikere, keresettsége és a hatalmas mennyiségű kitermelt pénz egy olyan gyártási metódus létrejöttét eredményezte, ami a mai eszünknek szinte már elképzelhetetlen. A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy amikor kiadtak egy-egy új vintage karaktert, azt a nagy kereslet és a sok országbéli forgalmazás miatt, nem egy fix ideig és fix darabszámban gyártották, hanem sok évig a gyártásban tartották, szinte változatlan formában. Manapság, ha a gyártó megrendel egy szériát egy adott figurából, azt legyártják (jellemzően egy helyen, egy adott alvállalkozónál), leszállítják, becsomagolják, majd a boltokba kerül. Ha esetleg később újra kiadják, akkor egy új szériát rendelnek meg belőle és azt később utólag legyártják. A vintage korszakban viszont a Kenner, az óriási kereslet miatt, sokszor több országban, párhuzamosan (Hong Kong, Kína, később Taiwan, Makaó) folyamatosan gyártotta a figurákat, gyakorlatilag éveken keresztül, megállás nélkül. Vegyük példának a sima 1978 elején megjelent Luke figurát, amire ugye a világ minden táján szükség volt. Ez ugye először a híres Early Bird pakkban debütált még 1978 januárjában, majd megjelent single card-os, Star Wars hátlapos kiadásban is nem sokkal később. Ez után hamar módosítottak a gyártáson, így az új fénykarddal, megint csak készült belőle egy Star Wars hátlapos széria. Közben beköszöntött az 1980-as év, megjelent a Birodalom Visszavág és még mindig rengeteg legyártott „sima” Luke figura várta a sorsát. A sima Luke figurára a később becsatlakozó rajongóknak is szüksége volt, ezért még mindig nem álltak le a gyártósorok, úgyhogy a karakter megjelent Empire Strikes Back, majd később Return of the Jedi hátlappal is. Természetesen rendelhető volt mail in formában és betették mindenféle többes pakkba is, de a Return of the Jedi idején még mindig elképesztő mennyiségű legyártott Luke figura állt a raktárakban. Ezért kiadták újra egy másik hátlapképpel ROTJ hátlapon és minden elképzelhető nemzetközi többes pakkba is bepaszírozták. Ez nagyjából azt jelenti, hogy szinte pontosan ugyanaz az 1978-as Luke figura, legalább 7 féle módon volt beszerezhető nagyjából hat év leforgása alatt (Amerikában) és akkor még a tengernyi nemzetközi kiadásról, többes pakkokról, matricák miatti csomagolási variánsokról stb. még nem is beszéltünk. Ez a mai agyunkkal már felfoghatatlan. Akkora kereslet volt ezekre a játékokra, hogy a nyilvánvalóan végletekig túltolt gyártás is csak az éra végén kezdett égető problémává válni.
A jövőre vonatkozó eladási terveket mindig és mindenkor csak az előző eladásokra lehet alapozni. Mivel a Star Wars hátlapos figurák 1978-79-ben nagyon keresettek voltak, ezért a várható kereslet növekedés alapján az új Empire Strikes Back figurákból a Kenner így még többet gyártatott le, amellett, hogy a korábbi karaktereket is a gyártásban tartották. Mivel az ESB cuccok még jobban kelendőek voltak, ezért a Return of the Jedi karakterekre még az eddigieknél is nagyobb megrendelést adott le a Kenner, amellett, hogy továbbra is görgették maguk mellett a korábban megjelent karakterek gyártását és eladását. Ennek köszönhetően a Return of the Jedi vonalban megjelent alapkaraktereket még az előzőeknél is jobban túlgyártották, ráadásul rekord rövid idő alatt. Ezért van az, hogy manapság is a ROTJ alapfigurák a leggyakrabban előforduló és sokszor a legolcsóbb vintage Star Wars figurák. A lufi viszont nem sokkal később kipukkant… a trilógia lezárásával az óriási amerikai és Nyugat-Európai kereslet csökkenni kezdett, ezért a figurák árai is elkezdtek csökkenni. 1984-ben aztán eldőlt, hogy a Lucasfilm nem engedi, hogy a Kenner a saját szája íze szerint folytassa a Star Wars franchise-t, ehelyett a két új animációs sorozatra a Droids-ra és az Ewoks-ra kellett koncentrálniuk. A raktárak ugyanakkor csurig voltak a legyártott de el nem adott Star Wars figurákkal, úgyhogy a Kenner kényszerhelyzetbe került. Egyrészt továbbra is megpróbáltak minden gyakori karaktert elsózni, minden létező többes vagy promóciós csomagban. Ez eredményezte az UHU ragasztós promóciót, a német többes pakkokat és a többi olcsósított csomagot is. Másrészt, ez a kényszer szülte az érmékkel feldobott Power of the Force vonalat is, hiszen ebben egy új hátlappal – amellett, hogy így ki tudták adni az utolsó 17 eddig kiadatlan figurát – megint csak el lehetett sütni egy csomó, már a végletekig elhasznált figurát is. Ez viszont nem mehetett már végig, hiszen a Lucasfilms utasítására végül át kellett állni a két animációs sorozat figuráinak gyártására és ezek „sajnos” korántsem adtak annyi lehetőséget az újrahasznosításra, mint amennyit a Kenner szeretett volna. A Power of the Force vonalban egyébként még egy csomó mindent terveztek újra megjelentetni, de ezek szerencsére már csak a csomagolási prototípus fázisig jutottak.
A Kenner ugyanakkor megpróbálta kihozni a helyzetből a maximumot. Az animációs szériák is kaptak pár újrahasznosított cuccot, de a sok új karakter és a rajzolt alap miatt, itt azért bármit nem lehetett újracsomagolni. Főleg a kiegészítőknél tudtak spórolni és főleg a Droids szériánál tehették ezt meg, hiszen az Ewoks-nál hiába adtak ki több, korábban már megismert karaktert újra, a markánsan eltérő külső miatt új figurát kellett hozzájuk tervezni. A Droids-nál viszont négy figurát is újrahasznosítottak, de ezek közül kettő azért új festéssel jelent meg. Úgy tűnik azonban, hogy a Kenner eredetileg még ennél is többet akart.
Az Ewoks és a Droids szériák második, kiadatlan hullámairól már beszéltem nektek korábban. Ezekben további ismert karakterek kaptak volna újabb kiadásokat és az Ewoks esetében ez megint csak az animációs sorozatban látható külsőhöz való alkalmazkodást jelentette. Hiába adtak ki egy elég jó Chief Chirpa figurát 83-ban, mivel a sorozatban a karakter teljesen máshogy nézett ki, ezért teljesen új figurát kellett hozzá tervezni. A Kenner ugyanakkor ezzel nem mindig érett egyet és ez eredményezte ezt a meglehetősen furcsa és szinte azonnal elkaszált figura tervet. Nos, igen…a jól ismert és milliós számban eladott vintage Teebo figurát, amiből vélhetően 1985-ben még mindig rengeteg állt a raktárakban, a Kenner megpróbálta betuszkolni a teljesen idegen Ewoks vonalba. A logika az volt mögötte, hogy Teebo, noha teljesen más külsővel, de azért mégiscsak szerepelt az Ewoks rajzfilmben, úgyhogy miért ne lehetett volna a már készen lévő figurát újra elsütni hozzá? Az ügy érdekében készítettek is egy kézzel rajzolt „mock up” hátlapot, amin a szerencsétlen „eredeti” Teebo egy lombháznál áll, majd blisztert raktak rá és belecsomagoltak egy "szabványos" 83-as Teebo-t. A coin helyére egy C-3PO coint tettek, de ne feledjük itt csak a szemléltetés volt a cél.
A figurát a többi Ewoks és Droids prototípussal együtt bemutatták a Lucasfilm döntéshozóinak. Ne feledjük, a Lucasfilm-nek akkor is és ma is, minden figurát engedélyeznie kellett a kiadás előtt. A Teebo-t viszont gyakorlatilag azonnal megtorpedózták. Az indok nagyon egyszerű volt és erre igazából a Kenner is számíthatott volna – ez a Teebo egyáltalán nem hasonlított a karakter animációs kinézetéhez. Ráadásul a card-on is távcsővel kellett volna megtalálni a karaktert, úgyhogy megkérték a Kenner-t, hogy tervezzen egy gyökeresen új figurát a készülő második Ewoks figura hullámba. A Mock up Ewoks Teebo-ból így csak ez az egyetlen darab létezik. A Kenner persze neki is állt az új figurának és el is jutottak a festetlen prototípus fázisig, ám ekkor végülis, a sikertelenség miatt, törölték az egész Ewoks vonalat, úgyhogy Teebo se így, se úgy nem kerülhetett újra a boltokba.
Véleményem szerint ez nem is baj. Teebo eredetileg egy „tökös” harcos Ewok képét mutatta, alapvetően nem értem, hogy a rajzfilmben, hogy csinálhattak belőle egy kis tejfölös szájú gyereket. Mindenesetre ez az eset jól mutatja, hogy a Kenner mennyire elment a végsőkig, ha a már kész cuccok újrahasznosításáról volt szó. Nem véletlenül szoktam mondani, hogy a Hasbro manapság csak hajósinas a fénykorában lévő Kenner-hez képest… gondoljunk csak a 90-es évek Batman figuráira…
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.