Az akció figurák világán belül is léteznek különféle zsánerek, amelyek időről-időre visszaköszönnek az egyes vonalakban. Bár az egyes korszakoknak általában mindig megvoltak a maga divatos témái, amelyből mindig merítettek az alkotók (űrhajós figurák, dínók, robotok stb.) de vannak olyan ihletforrások, amelyek mondjuk úgy, hogy örök érvényűek. Ilyen volt a „Cowboy zsáner” is, amelynek a használatát nem lehet egy kifejezett időszakhoz kötni. A mai tízes válogatásomban, így olyan figurákat hoztam nektek, amelyek ugyan nem azonos korszakokban jelentek meg, de mégis a gyártójuktól vagy a kötődésüktől függetlenül, cowboy jellegűek.
A Cowboy zsáner bizony egy elég nagy múltra visszatekintő téma. A western könyvek, majd a sorozatok és a filmek már több, mint száz éve velünk vannak, úgyhogy kitörölhetetlen hatást tettek a kultúra minden részletére. Az ilyen művek egészen a 90-es évekig rendszeresen pörögtek a köztudatban és a gyerekek is általában eléggé kedvelték őket, ezért természetesen az ilyen jellegű játékok is elég korán megjelentek. A legnagyobb felpörgés talán a 60-as, 70-es évek időszakában volt, amikor rengeteg ilyen témájú TV műsor futott Amerikában, következésképp cowboy-os játékból is elég sok született. A 70-es években aztán az akkoriban divatba kerülő akciófigurák is beszálltak a cowboy-bizniszbe. Később aztán a téma lecsengett és csak egyes karakterek kinézetében használtak fel cowboy-os elemeket. Manapság ugyanakkor, ha más nem is, de legalább a cowboykalap használata azért rendszeresen előfordul. Az alábbi listát tekinthetitek akár a western jellegű akciófigurák történeti áttekintésének is.
Lone Ranger – Marx / Gabriel, 1975-1980
A Lone Ranger talán az egyik legrégebbi western franchise-nak számít. A karakter először a 30-as években szerepelt egy rádiójátékban, de a 60-as évekbeli TV sorozattal lett igazán népszerű. Természetesen azóta több sorozat és film is készült belőle, úgyhogy nem meglepő módon játékból is elég sokféle jelent meg a Lone Ranger égisze alatt. Az akciófigurák tekintetében a Marx Toys nagy méretű, babaszerű figurái voltak az elsők, amelyekhez számos kiegészítő szettet…járművet, lovat, sátrat stb. is kiadtak. Ezek a figurák leginkább a Mego szuperhősös figuráira hasonlítottak, mind minőségben, mind pedig felépítésben. A Lone Ranger jogai ugyanakkor később számos más játékgyártónál is előfordultak, úgyhogy 1980-ban már 3,75”-es akciófigurák is készültek a témában a Gabriel Toys jóvoltából. Bár ezek manapság nagyon keresettek, akkoriban azért nem váltották meg a világot.
Butch and Sundance – Kenner, 1979
Ha a többi játékgyártónak volt a 70-es években western sorozata, akkor bizony a Kenner-nek is kellett egyet csinálni. Ők a Butch and Sundance című TV sorozat jogait szerezték meg, ami ugye a híres 1969-es film, kevésbé sikeres előzménysorozata volt. A játékok elkészítésébe azért nem fektettek túl nagy energiát, hiszen több karakterhez és a kocsmás playsethez is a korábban már elkészített Star Wars cuccokat vették alapul. Ez erőteljesen látszik is, úgyhogy manapság sok vintage Star Wars gyűjtő keresni szokta a Han Solo fejű Butch-ot vagy a Luke-fejű, bajuszos Sundance Kid-et. Árban azért a „Cowboy-os” Cantina Playset szokott a legerősebb lenni. Természetesen külön lovat és járművet is adtak ki, az 5 megjelent akciófigura mellé. Nem volt egy átütően sikeres vonal, de a Star Wars-os kötődés miatt ma erősen keresett.
Wild Bill – G.I.Joe, Hasbro, 1983
Nos, igen a 80-as évek egyik legnépszerűbb vonalába, a G.I.Joe-ba is becsempésztek, némi „cowboy-ságot” az alkotók, hiszen Wild Bill, a texasi helikopterpilóta külsőleg és belsőleg is abszolút cowboy-os jellegű. Bajuszos….kalapos…texasi… a rajzfilmben pedig sokat csujjogat illetve texasi akcentussal beszél. A kalapja ugyanakkor mégsem egy „hagyományos” cowboykalap, hiszen abban az időben (és korábban a vietnámi háborúban is) a „légi lovasság” katonái kaptak ilyen kalapokat, amelyek ugye a régi lovasezredek alapjain jöttek létre. Úgyhogy ez inkább a szakmájára, alakulatára utal nem pedig arra, hogy cowboy. A későbbi változata ugyanakkor még inkább elmerült a cowboy zsánerben, hiszen ennek már nyakbavaló kendőt is formáztak, illetve levehető volt a kalapja.
Adventures of Galaxy Rangers – Galoob, 1986
A 80-as évek középén aztán történt egy érdekes váltás, hiszen némiképp más formában, de újra divatba jött a cowboy-os tematika, mind a rajzfilmekben, mind pedig a játékokban. Ezeknél a cowboy-okat jellemzően egy tök idegen környezetbe, az űrbe exportálták, ötvözve két klasszikus műfajt, a sci-fi-t illetve a western-t. Ennek természetesen már voltak korábbi előfutárai (játékok terén pl. a Cosmic Cowboys, sorozatnál pl a Star Trek-ben is volt western-es epizód), de ekkoriban kezdett igazán elterjedni ez az új műfaj. Ennek eredményeképpen több, hasonló rajzfilmsorozat is futott egy időben, amelyeknek a főszereplői amolyan űrcowboy-ok voltak. Bár a Bravestarr fejlesztése előbb indult meg, mégis az Adventures of Galaxy Rangers jelent meg előbb, ami így az első ilyen jellegű rajzfilmsorozat volt. A szereplők, itt robot lovakon lovagoló cowboy-ok voltak, akik rendet raknak a galaxisban. Természetesen játékok is készültek a rajzfilmhez, a Galoob még abban az évben megjelentetett hat figurát és pár kiegészítő játékot. Ezek nem terjedtek el igazán és nem arattak átütő sikert. A Galaxy Rangers így hiába jelent meg előbb, mint a Bravestarr, az utóbbi, minden területen lemosta a pályáról.
Bravestarr- Mattel, 1986-87
A Bravestarr alapötlete 1984-ben született, amikor a Filmation rajzfilmgyártó kitalált egy cowboy jellegű gonosz karaktert, Tex-Hex-et a Ghostbusters című sorozatukhoz (nem összekeverendő a REAL Ghostbusters sorozattal). Az alkotók úgy gondolták, hogy ebben a karakterben több a lehetőség, ezért végül nem használták fel a Ghostbusters-hez és felépítettek köré egy teljesen új űrwestern sorozatot, amiben szintén robot lovakon lovagoló cowboyok raknak rendet a galaxisban… Nagy szerencsétlenségükre közben megjelent a nagyon hasonló Adventures of Galaxy Rangers is, úgyhogy a készülő produktumokat, minél előbb a piacra kellett dobni. Bár a rajzfilmsorozat csak 1987-ben jelent meg, a figurákat már sikerült 86-ban a piacra dobni és mivel ezek sokkal jobbak voltak, mint a Galoob Galaxy Rangers cuccai ezért a Bravestarr végül minden szinten győzedelmeskedett. Egyébként itt sokkal változatosabbak voltak a karakterek, nem csak cowboy-ok, hanem mindenféle robot is megjelent, így a Bravestarr egy ma is sokat emlegetett játék/sorozat.
Bluegrass – Silverhawks, Kenner, 1986
Egy másik 80-as évekbeli rajzfilmben, a népszerű Silverhawks sorozatban is feltűnt egy űrcowboy karakter, noha itt maga a sorozat azért inkább egy hagyományos sci-fi felépítésű volt. A Silverhawks csapat egyik tagja, Bluegrass, a pilóta viselt az ezüstszínű ruhája mellé egy hagyományosnak tűnő cowboykalapot, illetve egy vörös nyakkendőt. A karakter jelleme is cowboy-os volt és mivel pilóta, ezért erről a listáról leginkább Wild Bill-hez hasonlítható. A „fegyvere” egy gitár volt, amivel kvázi lőni is tudott, de néha csak simán szólózott egyet az űrhajóban. A Silverhawks természetesen szintén megkapta a maga játékvonalát, mégpedig a Kenner jóvoltából, bár sajnos igazán nagy sikereket azért ez sem ért el, így hamar vége szakadt. Ebben a vonalban összesen három, eléggé hasonló Bluegrass figurát adtak ki, különféle gitárokkal. Egyébként, ha úgy vesszük, már a karakter neve is egy enyhe „cowboy-os” utalás, hiszen a Bluegrass a Country zene egyik hagyományos alműfaja és a countryzene azért eléggé „cowboy-os” dolog.
Cow Boys of Moo Mesa – Hasbro, 1991
Ha a cowboy-okra gondolunk, akkor általában nem színes szarvasmarhák jutnak eszünkbe, amelyek különféle kalapokban, fegyverekkel és lasszókkal parádéznak. Ryan Brown képregényrajzoló viszont – aki korábban a Tini Nindzsa Teknőcök sorozaton is dolgozott- valahogy ebből az irányból fogta meg a kérdést. A Tini Nindzsa Teknőcök-ös párhuzam egyébként minden szempontból teljesen egyértelmű…csak itt ninja teknősök helyett, cowboy szarvasmarhák a főszereplők. Az ötlet az ABC televíziós társaságnak és a Hasbro-nak is nagyon jól jött, hiszen az előbbi a TMNT rajzfilmmel szemben szeretett volna valami hasonló rajzfilmet sugározni, utóbbi pedig a TMNT figurákkal szemben akart valamit a boltokba küldeni. A megoldás a Cowboys of Moo Mesa lett, ami ugyanakkor egyáltalán nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Bár kiadtak 10 figurát, illetve egy járművet is, de ezek egyáltalán nem terjedtek el, úgyhogy manapság se sokan ismerik őket. A rajzfilm valamivel sikeresebb volt, ez két rövidebb évadot élt meg, de a TMNT népszerűségével bizony ez se vehette fel a versenyt. Szerény véleményem szerint ez az egész egy elhibázott ötlet volt és szerintem félreértették a TMNT sikerének az okát. Az ugyanis nem pusztán annak köszönhette a sikerét, hogy vicces, emberszerű állatok, emberi ruhákban harcoltak….
Wacky Wild West Turtles – Teenage Mutant Ninja Turtles, Playmates, 1992
Említettem már a korábbi cikkekben, hogy a Tini Nindzsa Teknőcökkel bizony, minden létező borzalmat elkövettek a 90-es években, amit csak el lehetett képzelni. A kedvenc teknőseinkre szinte minden létező zsánert ráhúztak, egy-egy alsorozat formájában, úgyhogy, amikor fogyni kezdett az alkotók ötlete, megjelentek a sportos, a katonás, az űrhajós, horroros, illetve robotos TMNT kiadások is. Természetesen a western tematika se maradhatott ki a sorból, úgyhogy 1992-ben a Wacky Wild West sorozatban megjelent 4 ilyen témájú figura, amiben a 4 teknőst lehetett megszerezni vadnyugati jellegű ruházatban. Donatello egy hagyományos cowboy ruhát kapott, Michelangelo volt a mexikói cowboy, Leo az indián, Raphaello pedig egy Davy Crockett szerű, szőrmesapkás vadász. Az ilyen TMNT figurákat én borzalmasnak találom, úgyhogy nem is mennék bele mélyebben a dologba, de nagy szerencsénkre legalább a gonosz karaktereket nem cowboy-osították….képzeljetek el egy indián Shredder-t vagy Cowboy kalapos Krang-ot. Egyébként ez a sorozat egy picit olyan, mintha az alkotók oda akartak volna röhögni egyet a Cowboys of Moo Mesa-nak.
Wild Wild West – X-Toys, 1999
A 90-es években aztán már nem készült túlzottan sok western sorozat vagy film, úgyhogy az 1999-es Wild Wild West eléggé unikumnak is hatott a maga idejében. Ez ugyanakkor nem egy hagyományos western volt, inkább a műfaj karikírozása, ami bugyuta kalandfilmnek viszont, akkoriban egészen tűrhető volt. Mivel a 90-es években még szinte minden filmhez készültek akciófigurák, ezért természetesen a Wild Wild West-hez is, amit viszont nem valamelyik nagy gyártó, hanem a teljesen ismeretlen X-Toys dobhatott a piacra. Nyolc figura és két jármű született így meg, amelyek nem meglepő módon, csak korlátozott sikereket értek el a boltokban. Mivel a karakterek többsége a filmben abszolút western-es jellegű, ezért nyilván a figurák is ilyenek voltak, de főleg a két féle James West figura az, amit klasszikus cowboy-nak lehetne nevezni.
Cad Bane – Clone Wars, Hasbro, 2009
Bármennyire is hihetetlen, de a Star Wars világa a kezdetektől fogva sokat merített a western zsánerből. Gondoljunk csak a cantina jelenetre, a fejvadászokra vagy a buckalakókra, akik egy kicsit hasonlóak voltak, mint a westernfilmekben az indiánok. Ezek az elemek a mai napig rendszeresen fel szoktak bukkanni a Star Wars produktumokban és főleg a Clone Wars sorozatban, illetve a Mandalorian-ban volt ez tetten érhető. A Clone Wars sorozatban pedig feltűnt a leginkább western-es karakter is, Cad Bane, akinek mind a külső jegyei, mind pedig a belső tulajdonságai olyanok, mintha egy komoly westernből lépett volna elő. Van kalapja..sokszor fogpiszkálót rágcsál (eredetileg cigit terveztek a szájába)…a pisztolyai, az öve és a kabátja is western-es jellegűek. Általában csak a pénz motiválja, de ugyanakkor mégis egy sajátos belső kódex szerint végzi a dolgát. Keveset beszél, meglehetősen félelmetes és még „hagyományos” pisztolypárbajt is láttunk tőle. Én személy szerint nagyon kedvelem a karaktert, nem azért, mert „cowboy” hanem azért, mert nagyon szépen ki volt dolgozva. Egyébként, ha minden igaz, az alkotók Cad Bane-t ténylegesen, Lee Van Cleef-ről, a Jó, a Rossz és a Csúf című film, Angyalszeméről mintázták. Az évek során a Hasbro jóvoltából egészen jó figurák is megjelentek a karakterből, első alkalommal 2009-ben a Clone Wars sorozatban. A listáról így nekem ez a személyes kedvencem és egyben az egyetlen, ami nekem is megvan.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.