Korábban már elég sokat foglalkoztam a különféle filmes ihletésű akciófigurákkal. Főleg a Top 10-es sorozat keretein belül írtam a Bukott filmekhez készült, bukott akciófigurákról, a Sikeres filmek, bukott figuráiról és az R-es besorolású filmekhez készült akciófigurákról is 1-1 cikket. Ma ismét ehhez a jól bevált témához nyúlok vissza, mégpedig egy újabb tízes lista keretein belül. Most azok a filmes játékvonalak kerülnek sorra, amelyek úgymond nem kerültek be a köztudatba… az átlagemberek, de néha még a gyűjtők számára is általában ismeretlenek és se a maguk korában, se pedig most nincsenek a játékgyűjtés fókuszában.
Azt mindenki tudja, hogy az olyan sikeres filmekhez, mint a Star Wars, a Star Trek-ek, a Pókember, a Jurassic Park vagy a Terminator készültek annak idején (és ma is) különféle akciófigurák. Általában még az úgymond második vonal is ismert, hiszen adta magát, hogy a Starship Troopers-hez, a Csillagkapuhoz vagy a Men in Black-hez is adjanak ki játékokat. Ugyanakkor létezik egy csomó film, aminél első látásra nem is gondolná az ember, hogy bármelyik játékgyártó is meglátta bennük a fantáziát vagy a pénzkereseti lehetőséget és akciófigurát illetve bármilyen más játékot gyártottak a film karaktereiből. Ma viszont ez a kategória lesz a porondon. Némelyik szereplő meglepő, némelyik kevésbé…de az biztos, hogy sokaknak a puszta létezésük se ismert.
Hangsúlyozom, hogy itt kifejezetten a - játékvonalak - ismeretlenségéről van szó. Az ilyen cikkeknél ugyanis mindig felbukkan 1-2 ember, aki azt hiszi, hogy egy olyan filmre, amit a fél világ látott én bármikor is használnám mondjuk az ismeretlen szót… de nem erről van szó. A listán az olyan játékvonalak fognak szerepelni, amelyek a maguk korában nem váltották meg a világot, aztán a létezésük is erősen feledésbe merült és manapság is csak nagyon kevesen keresik / gyűjtik őket. Ez az elfeledés persze több okból is fakadhatott, így a listán is többféle szegmensből válogattam. Lesznek olyan szereplők, amelynél a film jellege miatt nem voltak kelendőek a játékok, de olyan is, aminél a rossz gyártó választás vagy a rossz időben forgalmazás adta be a kulcsot. Más szereplőknél pedig az alapvetően rossz fogadtatású film pecsételte meg a játékok sorsát is. Igyekeztem olyan vonalakat válogatni, amelyekkel korábban még egyik listámon sem találkozhattatok, de ezt végül nem sikerült 100%-ban betartani.
Mielőtt rátérnénk a tíz mai szereplőnkre azért egy pár mondatban tekintsük át a filmes figurák rövid történelmét is, csak hogy kontextusba helyezzük a listát. Az akciófigura történelemben, már viszonylag hamar, a hetvenes években is készültek bizonyos filmekhez játékok / figurák (Pl. Majmok bolygója, Star Trek), de messze nem minden blockbusterhez. Akkoriban, még az volt a rendszer, hogy a film sikere után csak bizonyos idő elteltével készítették el a figurákat, amelyek így jelentős késéssel, nem ritkán évekkel később kerültek csak a boltokba. Ezt a rendszert az első Star Wars film változtatta meg, ami minden szempontból megreformálta mind a filmipart, mind pedig az akciófigurák piacát. Attól kezdve, a filmes licenszekre az alkotók, már a filmek bemutatása előtt szerződéseket kötöttek a játékgyárakkal, sőt azok sokszor már a forgatások megkezdése előtt nekiálltak a játékok megtervezésének is. A Star Wars sikere orbitális volt… ami után minden stúdió és játékgyár másolni próbálta a Star Wars sikeres merchandising modelljét. Ennek köszönhetően pedig öldöklő küzdelem kezdődött a filmes jogokért és a legnagyobb játékgyártóktól kezdve, a legkisebbekig mindenki arra törekedett, hogy a lehető legtöbb filmes licenszet zsebelje be, biztos, ami biztos alapon, hiszen nem lehetett tudni, hogy melyik film lesz úgymond a következő Star Wars. Ez azt is eredményezte, hogy a gyártók válogatás nélkül leszerződtek bármilyen témájú akciófigura szériára, ami akár csak minimális sikerrel is kecsegtetett… és bizony nagyon sok esetben keményen mellé is nyúltak. Nem lehetett ugyanis előre megmondani, hogy melyik film lesz az újabb gigasiker…A 80-as, 90-es években így egymást érték a különféle filmes akciófigura vonalak, amelyeknek a többsége bizony nem váltotta be a gyártók reményeit. Ezt követően a 2000-es években egy kis csillapodás következett be és ettől kezdve az ipar egy kissé át is alakult. Míg korábban a filmes figurákat főleg a gyerekeknek célozták, onnantól kezdve inkább a felnőtt gyűjtők lettek az elsődleges célközönség, ami alapvetően megváltoztatta a figurák küllemét, mennyiségét és az értékesítés modelljét is. Ma én főleg a 80-as 90-es évek vonalaira koncentráltam, főként azért, mert akkoriban adták ki a legtöbb filmhez kötődő akciófigura vonalat, következésképp, ebből az időszakból származik a legtöbb „elfelejtett” széria is. Lássuk szerintem melyek ezek:
Over the Top – Lewco, 1986
Az Over the Top-ot vagyis a Túl a csúcson című filmhez készült játékokat egy mondat erejéig már említettem az Amerikai Ninja cuccokkal foglalkozó cikkemben is, de ettől függetlenül szerintem sokaknak meglepetés lehet a vonal létezése. Pedig a címszereplő Stallone ugye akkoriban abszolút akciósztárnak számított és maga a film is leginkább a gyerekeket célozta, úgyhogy ezek alapján akár jogos is lehet(ne), hogy figurákat csináltak a film karaktereiből. Ugyanakkor maga a film szerintem annyira mégsem volt alkalmas akciófigura alapnak, hiszen ez azért nem egy akciódús történet, ráadásul a szkanderezést se nagyon lehet eljátszani az 5”-es figurákkal. A játékkészítési jogot a totálisan ismeretlen Lewco nevű cég nyerte el és hát a játékok is ennek megfelelően nem lettek ismertek a széles nyilvánosság előtt. Pedig maguk a figurák nem lettek végülis rosszak és még a Nemzetközi Szkander Tanács (International Arm Wrestling Council) is jóváhagyta őket. A vonal legötletesebb cucca amúgy szerintem, a film nevével fémjelzett gyerek szkander asztal volt. Annak biztos sokan örültek volna itthon is akkoriban. Összesen egyébként 7 figura és 2 kiegészítő termék jelent meg belőlük és manapság azért elég szép árakon mennek, noha sokan azért nem keresik őket.
Commando – Diamond Toys, 1985
Alapvetően igyekeztem olyan szereplőket feltenni a listára, amelyekkel nem foglalkoztam korábban egyetlen cikkben sem. A Kommandót viszont muszáj volt feltenni, hiszen a generációm egyik kedvenc gyerekkori filmjéről van szó, amelynek a játékaival ugyanakkor nem sokan találkozhattak, mégpedig szerintem a rossz gyártó választás miatt. 1985-ben ugyanis a kevéssé ismert Diamond Toys (nem összekeverendő a mai Diamond Select-el) adhatott ki pár, főként 6 inch-es méretű akciófigurát a film mellé, amit viszont a világ túlnyomó részén egyáltalán nem forgalmaztak. A kiadott karakterek többségének ráadásul semmi köze se volt a filmhez, hiszen egy csomó új sablonos karaktert kreáltak -pozitívat és negatívat egyaránt -, amelyek nem voltak láthatóak a vásznon. John Matrix viszont igen és a játék csomagolása is tele van a filmre való utalásokkal. A figurákon kívül egyébként különféle roleplay játékokat is kiadtak a film logójával, többek közt egy kommandós szettet, műanyag uzi-val és távcsővel. Ezek manapság egyre inkább keresettek, de szerintem azért ez a film többet érdemelt volna, mint egy feledésbe merült és néhol elég gagyi termékvonalat.
Harry and the Hendersons – Galoob, 1991
Őszintén…emlékszik még bárki is az Óriásláb és Hendersonék című, amúgy aranyos, gyerekfilmre? Jó…most biztos sokatoknak beugrott, de annak ellenére, hogy ez egy kedves és a maga korában teljesen vállalható, TV film minőségű produktum volt, azért nem váltotta meg a világot. Tipikus vasárnap délelőtti, vicces családi film volt, amivel persze semmi baj nincsen, de mégis fura, hogy játékokat készítettek belőle. Nyilván a gyerekek és a családok voltak a film elsőszámú célközönsége, úgyhogy persze… miért ne csináltak volna hozzá játékfigurákat. De mégis meglepő, hogy a Galoob belevágott, hiszen ez azért semmilyen dimenzióban sem volt egy szuperprodukció, még akkor se, ha végül egy legjobb make up-ért járó Oscar díjat bezsebelt. A Galoob egyébként nem is eresztette bő lére a vonalat… volt egy 24”-es beszélő Big Foot figura, egy másik nagy Big Foot figura és három féle statikus, kb 7”-es figura. Nem is sokáig voltak a boltokban, úgyhogy hamar elfelejtették őket, manapság pedig meglehetősen ritkák. Szerintem maximum az erdőben huhogó, fákon kopogó Big Foot kutatók kereshetik ezeket.
Little Nicky – McFarlane, 2000
Szögezzük le… Adam Sandler teljes munkásságát alapvetően kb. Hágában kellene tárgyalni, de azért több évtized alatt sikerült összehoznia 1-2 nézhető filmet. A Little Nicky azaz a Sátánka című gagyivígjáték ugyanakkor nincs ezek között, amit jelez az a tény is, hogy a film erősen veszteséges volt. Lehet, hogy pont a plusz bevétel reményében, de a filmhez készült egy videójáték ! és akciófigurák is, amiket egyébként a McFarlane gyártott. A McFarlane amúgy is erős szereplő volt már ekkoriban a filmes figurák piacán, de hogy konkrétan erre a filmre miért csaptak le, az számomra rejtély, hiszen a film karakterei nem igazán alkalmasak se akciófigurának, se gyűjtői figurának. Szerencsére azért nem túl sok félét adtak ki és azok se voltak túl keresettek, úgyhogy manapság is nagyon olcsón hozzájuk lehet jutni. Már, ha valaki egyáltalán szeretne ilyet… vagy keres ilyet…mert szerintem a figura gyűjtők többsége nem is hallott róla, hogy egyáltalán létezik ez a vonal. Ha pedig hallott…akkor se hiszem, hogy venne ilyet.
Last Action Hero – Mattel, 1993
Én őszintén nem tudom, hogy a John McTiernan által rendezett, Arnold Schwarzenegger nevével fémjelzett Utolsó Akcióhős című filmnek ki volt a konkrét célközönsége…mert akciófilmnek túl vígjáték, vígjátéknak némely része túl komor, gyerekfilmnek pedig túl összetett, főleg a rengeteg utalás és kikacsintás miatt. Ugyanakkor mivel egy gyerek volt a másik főszereplő és akkoriban a gyerekek amúgy is imádták Schwarzenegger-t ezért kb. minden gyerek megnézte a filmet, így végülis érthető, hogy a Mattel lecsapott a játékkészítési jogokra. Bevallom nálam ez a film mindig a kedvelem-nem kedvelem határon billegett, ugyanakkor úgy gondolom, hogy a film, a nevétől függetlenül nem igazán volt alkalmas akciófigura alapnak. Persze Schwarzi eladható volt akciófigurának, ugyanakkor a többi filmben szereplő karakter, már sokkal kevésbé. Érezhette ezt a Mattel is, mert a 8 kiadott figurából bizony 4 is Jack Slater-t ábrázolta. A vonal nem lett igazán sikeres és gyorsan el is tűnt a boltokból, ugyanakkor én úgy emlékszem, hogy 1-2 darab még hozzánk is eljutott, de kb. senkivel se találkoztam, akinek lett volna ilyen gyerekkorában. Manapság se pörög igazán….eladó példányokból rengeteg van de a gyűjtői kereslet ezekre elenyésző. Ez egy klasszikus elfelejtett játékvonal, ami sose volt jó, de szerintem a többség a létezéséről se tudott.
The Mummy – Toy Island, 1999
1999-ben indult útjára a Múmia franchise, ami ugyan nyomokban tartalmazott horror elemeket is, de azért mégiscsak PG 13-as besorolású volt, így akár a gyerekek is megnézhették. Ennek következtében igazából kb. minden gyerek látta is, így végülis, nem is volt ördögtől való, hogy a Universal, már jó előre, 1998-ban eladta a játékkészítési jogot a hong kong-i Toy Island nevű cégnek. A film elképesztően sikeres volt (több, mint 5-ször annyit hozott a pénztáraknál, mint amennyibe került), úgyhogy minden adott volt ahhoz, hogy a merch rész is hengereljen a boltokban, de ez végül nem következett be. A 90-es évek végén ugyanis véget ért az akciófigurák igazi aranykora, az általános túlkínálat mellé csökkent a kereslet, ráadásul ekkoriban jelent meg a Star Wars Episode I is, aminek a figurái teljesen leuralták a boltokat. Így hiába adott ki a Toy Island (aminek a nevéhez olyan játékvonalak kötődnek, mint a Mask, a Mortal Kombat Trilogy vagy a Sonic Adventure ) 10 különféle (amúgy egészen normálisan kinéző) Múmia figurát, azok gyakorlatilag alig jutottak el a boltokba és ami eljutott, azt se nagyon vették meg az emberek. Ennek köszönhetően a szériát nagyon hamar elkaszálták és a második résznél már nem is a Toy Island próbálkozott a figurákkal, hanem a Jakks Pacific (de ők már csak 3 félét adtak ki). Manapság, már szinte alig emlékszik rá valaki, Európában nem is nagyon forgalmazták, úgyhogy viszonylag kevés eladó példány szokott belőlük eladó sorba kerülni. Azok viszont relatíve olcsóak, hiszen nagyon sokan nem is tudják, hogy a sorozat létezik, így nagyon kevesen gyűjtik. Ha léteznek egyáltalán Brendan Fraser-féle Múmia fanok….azoknak jó vétel lehet egy ilyen figura.
Moonraker – Mego, 1979
A James Bond franchise,- bármennyire is kedvelték a gyerekek - sosem volt igazán a játékipar középpontjában. Általánosságban kijelenthető, hogy csak az autókra fókuszáló dolgok tudtak igazán sikeresek lenni. Először a Gilbert nevű cég próbálkozott, klasszikus talpas James Bond figurákkal a 60-as években, de ez nem kifejezetten egy konkrét James Bond filmhez kötődött. A 70-es években a Mego volt az a cég, ami egy csomó filmes licenszet birtokolt, így nem is igazán meglepő, hogy a Moonraker című Roger Moore főszereplésével készült James Bond filmhez is ők próbáltak meg játékokat gyártani. Természetesen ez a szokásos, nagy méretű, öltöztethető figurákat jelentette, amelyeket ablakos dobozokban forgalmaztak, de míg a cég többi, szuperhősös, Star Trek vagy Majmok bolygója franchise-hoz készült figurái népszerűek és közismertek lettek, addig a Moonraker figurák nem igazán váltották be a gyártó reményeit. Ez főként a kevés legyártott figurának, a film sikertelenségének és…a Star Wars-nak volt köszönhető. 1979-ben ugyanis a Star Wars lett a sláger a játékfigurák piacán, mégpedig annyira, hogy a Mego nagyméterű, öltöztetős figuráira drámaian visszaesett a kereslet. Emiatt a boltok nem igazán taposták le egymást, hogy a Moonraker figurákat is kitehessék a polcokra, így viszont sokan nem is értesültek a létezésükről. Az összesen 4 féle figurát, alig lehetett valahol kapni és elég hamar el is felejtette őket mindenki. Manapság viszont egy ilyen figura (nyilván egy bontatlan), igen drága gyűjtői ritkaságnak számít, amit ugyanakkor kb. csak a fanatikus Mego gyűjtők keresnek, vagy ismernek.
Bill and Ted’s Excellent Adventure – Kenner, 1991
A Bill és Ted franchise 1989-ben indult útjára Keanu Reeves és Alex Winter főszereplésével. A Bill és Ted Zseniális Kalandját követte 1990-ben egy animációs sorozat, majd 1991-ben a Bill és Ted Haláli Túrája című második rész. A harmadik részre pedig egészen 2020-ig kellett várni….már ha egyáltalán várta valaki. A Bill és Ted filmek alapvetően nem voltak rosszak a maguk korában. Kicsit a Wayne Világához vagy a Beavis és Butthead-hez tudnám hasonlítani őket. A 80-as évek végi, rockzenét hallgató tiniknek szóltak és kellően agyament volt a hangvétel ahhoz, hogy bizonyos szinten azért kultstátuszba emelkedjenek. Ebből fakadóan végülis érthető, hogy miért gondolta úgy a Kenner, hogy a 2. film előtt megjelentet egy akciófigura sorozatot, az első film karaktereivel. Lehet, hogy a gyűjtő vénájú tinikre akartak alapozni, vagy úgy gondolták, hogy a gyerekek majd el akarják játszani a film történéseit…mindenesetre a figurák hangvételét és a karakterek számát azért alaposan elmérték. Egyrészt 10 féle terméket adtak ki, ami meglehetősen sok volt, hiszen azért ez a film leginkább csak a két főszereplőről szólt. Ki akart volna megvenni egy szintetizátoros Abe Lincoln-t vagy egy UV zöld gitárral ellátott Kaszást? Másrészt a figurák meglehetősen gyerekesre sikerültek, aminek köszönhetően az idősebb gyűjtőket egyáltalán nem érdekelte a sorozat. Ezeknek köszönhetően a vonal gyorsan megbukott és feledésbe merült. Európába nem is nagyon jutott belőlük, később pedig más gyártók sokkal jobb figurákat adtak ki a témában. Manapság viszont, mivel a filmet sokan szeretik, ezért néhányan újra felfedezték, így a régi Kenner-féle Bill és Ted figurák egyre keresettebbek. Ugyanakkor itt nálunk szerintem nem sokan hallottak róluk.
Karate Kid – Remco, 1986
Őszinte leszek, én sosem értettem, hogy mit lehet szeretni a Karate Kölyök franchise-on. Már gyerekként is untam az összes részt és Miyagi kifejezetten idegesített is. Ugyanakkor persze elismerem, hogy a 80-as évek egyik ikonikus gyerekfilmje volt, úgyhogy emiatt ne utáljatok….egyszerűen csak nekem a Véres Sport volt az, ami másoknak a Karate Kölyök. Ebből fakadóan az talán senkit se lep meg, hogy manapság a Neca jóvoltából léteznek Karate Kid figurák, de szerintem a 80-as évekbeli változatokról nem sokan hallottak. Ez főleg annak köszönhető, hogy a játékkészítési jogot a Remco szerezte meg, ami a 80-as évek amerikai játékgyártói közül az egyik legnagyobb gagyigyáros volt. A játékipar vérszopói voltak…ha bárki kitalált valamit ők azonnal lemásolták, úgyhogy a köz szemében nem voltak éppen a minőség megtestesítői. Amikor más cégek filmes jogokat kezdtek szerezni, a Remco is gyorsan beállt a sorba, de szerencsére az esetek nagy részében alul maradtak a többi gyártóval szemben. A Karate Kid filmet ugyanakkor megszerezték és 14 figurát, illetve 4 egyéb játékot is gyártottak belőle, de ezek szerintem a nagy gyártók termékeihez képest elég gyengére sikerültek, úgyhogy nem is értek el komolyabb sikereket a piacon. A szériát később teljesen el is felejtették, de manapság a Cobra Kai sorozat sikerei miatt egyre többen fedezik fel őket újra, így az áruk folyamatosan megy felfelé. Itt nálunk szerintem kevesebben hallottak erről a vonalról, úgyhogy ezt is feltettem a listára.
Clash of Titans – Mattel, 1981
Nem tudom, hogy manapság mennyire van a köztudatban az 1981-es Lawrance Olivier nevével fémjelzett Titánok harca, de az biztos, hogy maga a cím sokak számára ismerős lehet. A 80-as évek elején sok fantasy vagy scifi film licenszét megvették a játékgyártók azért, mert úgymond az „új Star Wars-t” keresték és a Clash of Titans játékokra bizony ez nagyon igaz volt. A Star Wars-os hatás gyakorlatilag levakarhatatlan, hiszen a Mattel lemásolta a figurák felépítését és a csomagolás jellegét is. A Clash of Titans figurák mégsem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, de ez leginkább a Kenner Star Wars figuráinak volt köszönhető, hiszen ekkoriban a figurák területén nem igazán tudott más labdába rúgni. Összesen csak 4 figura és 2 creature került kiadásra, de ezek közül talán egyedül a Death figura az, amit sokan láthattak, mert a Kenner-féle Emperor figurához való hasonlatossága miatt, a Star Wars gyűjtők kedvelik. Ugyanakkor szerintem itthon nem sokan hallottak erről a vonalról, úgyhogy feltettem a listára.
Szokás szerint nézzük meg azt is, hogy mik csúsztak le éppen csak a listáról :
Jonah Hex – Neca, 2010
Bár szerintem a 2010-ben megjelent Jonah Hex filmet és a hozzájuk kapcsolódó figurákat is sokan elfelejtették már (szerencsére), de mégis úgy gondoltam, hogy ez egy túl friss vonal lenne a listára. Ezért maradt le róla.
Coneheads – Playmates, 1993
Sokan nem gondolnák, hogy a Csúcsfejek című meglehetősen rossz vígjátékhoz készültek valaha akciófigurák, de mivel korábban ezt már feltettem egy másik listára, ezért ma nem akartam ezekről bővebben beszélni. Borzasztóak voltak és ennyi elég is. Nem véletlenül feledték el ezeket a játékokat és nem is baj, ha ez így marad.
Lost in Space – Trendmasters, 1997
Habár szerintem nagyon sokan elfelejtették, hogy az 1997-es Lost in Space filmhez bizony készültek figurák a Trendmasters jóvoltából, de ezt a vonalat mégsem tettem fel a listára. Mégpedig azért, mert emlékeim szerint ezek nálunk is valamennyire kaphatóak voltak és a figurák vagy egyes alkatrészeik manapság is fel szoktak itt-ott bukkanni. Úgy gondoltam, hogy erről talán azért többen hallottak, mint egy Óriásláb és Hendersonék figuráról…
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.