G.I.Joe kiegészítő termékek Brazíliából
A korábbi epizódokban már sokszor beszéltem arról, hogy annak idején a G.I.Joe brand eljutott szinte a világ minden tájára, közte különféle egzotikus országokba is, amelyek különleges csomagolásukkal, egyedi cuccaikkal vagy vicces kísérő termékeikkel mind-mind gazdagították egy kicsit a Real American Hero vonalat. Ezekben az esetekben a Hasbro általában hivatalosan megállapodott egy helyi gyártóval, aki a lokális piacon forgalmazta a Joe termékeket valamilyen formában. Volt olyan hely, ahol egy az egyben átcsomagolt vagy átmatricázott cuccokat forgalmaztak, de olyan is, ahol saját gyártás indulhatott be, az amerikaiaktól kapott minták alapján. Ezek a megállapodások általában a fő G.I.Joe termékekre, a figurákra és a járművekre szorítkoztak, így 1982-től kezdve fokozatosan a világ eldugott szegleteiben is megjelenhettek ezek a sikeres játékok. A kísérő termékek gyártása ugyanakkor egy picit más mederben folyt. Ezekre a cuccokra általában ugyanúgy szükség volt, mint a figurákra vagy a járművekre azért, hogy az adott piacon elmélyítsék a márka ismertségét és reklámozzák a fő termékeket. Viszont azok a gyártók, akivel a Hasbro lokálisan megállapodott sokszor nem gyártottak ilyen cuccokat, így ezekben az esetekben más, kisebb cégeket is be kellett vonni a buliba. Ez néha a lokális partneren keresztül történt, néha pedig az adott cég direktbe a Hasbro-val állapodott meg, mindenesetre szinte minden országban, ahol a G.I.Joe termékeket forgalmazták, készültek különféle egyéb,sokszor nem játék jellegű cuccok, amelyre szintén rányomták a G.I.Joe logót. Korábban már számos esetben foglalkoztam ilyenekkel…. ezek néha hivatalos, licenszelt termékek voltak (flipper, sárkányrepülő, fémjátékok, homokozóvödör,), néha viszont nem hivatalos, kalóz cuccok (tolltartó, képeslap), amelyek ma már gyűjtői szempontból legalább annyira érdekesek, mint maguk a figurák. Ma egy pár brazil kísérő termékről lesz szó, amelyek ugyan elméletileg licenszelt termékek voltak…de első ránézésre szerintem ezt senki se mondaná meg róluk.
A Hasbro szinte minden dél-amerikai országban, külön megállapodást kötött egy-egy helyi céggel a Joe termékek forgalmazására. Ezek általában nagy múltú, évtizedek óta beágyazott gyártók voltak, bár ez a termékeiken azért nem mindig látszott. Venezuelában így a Rubiplas, Argentínában a Plastirama, Mexikóban pedig az Auriken cég sáfárkodhatott a Joe brand-el. Természetesen Brazília se maradhatott ki a sorból, hiszen ez a hatalmas ország már akkor is komoly játékpiacnak számított, noha a vásárlóerő természetesen meg se közelítette az amerikai léptékeket. Itt szintén egy nagy múltú és relatíve színvonalas cég az Estrela kapta meg a Joe-k gyártási és forgalmazási jogait, így 1984-től itt is megkezdődött a Joe-k kiadása. Az Estrela saját gyártást produkált, tehát nem az amerikai figurákat csomagolták újra, így a brazil Joe-k, mind anyagukban, mind külsejükben mind pedig csomagolásukban is valamennyire eltértek a megszokott amerikai vagy európai játékoktól. A színvonaluk ugyanakkor abszolút megközelítette azt, legalábbis, ami játékokat illeti. Az anyaghasználat, a festés és az összhatás is, majdnem olyan jó volt, mint mondjuk egy amerikai darabnál, de az biztos, hogy sokkal jobb, mint egy argentín vagy venezuelai darab esetében. Az Estrela innentől kezdve rengeteg Joe cuccal örvendeztette meg a brazil gyerekeket (Commandos Em Acao néven) és egészen 1995-ig, az amerikai kiadási rendtől eléggé eltérően, de folyamatosan gyártották a G.I.Joe játékaikat. Ezek sokszor meglehetősen egyediek vagy furcsák voltak. Az eltérő csomagoláson kívül a figurák / járművek sokszor más színekben pompáztak, mint az amerikai társaik, de a kiegészítők terén is nagyok voltak az eltérések. A minőségük ugyanakkor teljesen rendben volt, úgyhogy abszolút nem olyan rossz minőségű, gagyi kópiákról beszélünk, mint például az indiai Funskool cuccok esetében. Az Estrela rengeteg cuccot kiadott az évek során, de persze nem mindent, viszont így is körülbelül 125 figurával, illetve legalább 80 féle járművel bővítették a Joe palettát. Ezek közül számomra kiemelkednek az egyedi sub teamek, mint például a kisállat figurákkal kiadott Forza Fera vagy az egyedi Sky Patrol figurákkal operáló Patrulha Do Ar. (Egy Estrela által kiadott promóciós cuccról már írtam korábban) A világ G.I.Joe gyűjtői is kifejezetten kedvelik és keresik az Estrela-féle Joe cuccokat.
Az Estrela viszont nem nagyon gyártott kiegészítő termékeket...makettet, puzzle-t, sapkát meg ilyesmiket, inkább a figurákban, robotokban és kisautókban jeleskedtek. Ugyanakkor mivel a brazil piac meglehetősen nagy volt, ezért szükség volt mindenféle egyéb (adott esetben olcsóbb) termékre is, ami reklámozza, terjeszti a G.I.Joe márkát. Ennek érdekében az Estrela teljesen hivatalosan megállapodott egy csomó kisebb céggel (nyilván a Hasbro jóváhagyásával), így 84 után, e főleg a 90-es évek elején, egy csomó egyedi Commandos Em Acao cucc jelent meg a brazil üzletekben. Véleményem szerint ezekben egy kicsit túl is teljesítettek, így sokkal több ilyen termék létezik, mint ahogy azt elsőre gondolnánk….szinte már amerikai mennyiségű. Alább ezek közül gyűjtöttem össze nektek egy párat. Igazából nem túl bonyolult termékekről van szó és a minőségük is ingadozott. Nem egy cég állította elő őket, hanem sok esetben azt se lehet tudni igazán, hogy ki volt a gyártó. Ugyanakkor minden cuccon ott virít a Hasbro és/vagy az Estrela felirat is, úgyhogy feltételezhetjük, hogy mindegyik engedéllyel készült, licenszelt termék volt.
Készültek például egészen tűrhető minőségű papír puzzle készletek az Incoarte cég jóvoltából, mégpedig legalább 7 féle, amelyekkel Earl Norem G.I.Joe képeit tudjuk összerakni, 16 darabból. Ezeket a képeket annak idején Amerikában könyvborítónak, könyvillusztrációnak használták, de a régies megjelenésük ellenére puzzle-nek is teljesen megfeleltek. Nem tudni vajon miért pont ezeket a nem annyira ismert és karakterhű képeket választották, de nagy valószínűség szerint hivatalos úton kaphatták meg őket. A képek körülbelül 1987-89 között készültek, míg a puzzle 1991-ben került kiadásra. Brazílián kívül meglehetősen ritka cuccok, ugyanakkor nem drágák, kb 15-20 dollár az értéke egy ilyennek.
Egy másik cég G.I.Joe-s kvarcórákat gyártott, amelyeket az Estrela tervezett. Ezek hasonlóan egyszerű design-al és funkcionalitással bírtak, mint az amerikai társaik, de az összhatás, főleg az „egyedi” csomagoláskép miatt, egy kicsit azért gyengébb. Azt nem tudom pontosan, hogy hány féle készült ezekből, én kettővel találkoztam eddig, de azok biztosan nem ugyanakkor jelentek meg, legalábbis erre következtetek az eltérő csomagolásból.
Szintén az amerikaiaktól vették a mini flipper ötletét is, de a brazil verzió teljesen más felépítésű pályával bírt. Ennél is egy Earl Norem képet használtak a háttérben és ha hihetünk a datestamp-nek ez 1995-ben keletkezett, ami már az Estrela féle G.I.Joe éra vége volt.
Ennek a műanyaggránátnak sajnos ismeretlen a forrása, még az is lehet, hogy ez nem hivatalos termék volt. Roleplay cuccok viszont általában készültek a G.I.Joe-hoz mindenfelé, úgyhogy annyira nem meglepő a létezése.
Egy gyönyörű G.I.Joe homokozóvödröt már mutattam nektek korábban, de azt a görögök követték el. A brazil társa 1996-ban keletkezett, de ehhez képest kicsit régies dizájnnal bírt, hiszen a rányomtatott karakterek többsége a korai Sunbow/ Marvel kinézetet hozza, nem a 90-es évek stílusát. Ez persze nem baj. Maga a szett egyébként egészen nívósnak tűnik és az tuti, hogy ha lett volna egy ilyenem 89-ben a Gyöngyike utcai óvodában, akkor én lettem volna a homokozó császára.
Ugyanaz a cég, ami a homokozóvödröt gyártotta, még ugyanabban az évben felhasználta a grafikákat két másik termékhez is. Az esernyő két féle változatban készült és a Commandos Em Acao logón kívül a régi, klasszikus Falcon logót is megkapta (ez volt a 70-es években a G.I.Joe brazil neve)
Ezen kívül a karaktereket rányomták gyerekeknek szánt gördeszkalapokra is, bár a fehér szín azért nem volt ebben a termékkörben túl praktikus.
Létezett egy kifestő, vagy átrajzoló füzet is, ami magyarra fordítva a „varázsceruza” nevet kapta. Nem tudom pontosan, hogy ennek mi a pontos papíripari megnevezése, de a kép alapján satírozni kell és akkor megjelenik az adott kép.
Egy megint csak másik cég a G.I.Joe-s partikellékekbe vetette bele magát, hiszen ezek a cuccok Amerikában is elég népszerűek voltak. Én három féle ilyen terméket találtam egy papírtányért, egy buli meghívó csomagot és egy mintás szalvéta csomagot, amelyeknél nyilván az is csoda, hogy túlélték az elmúlt évtizedeket.
Akárhogyan is nézzük, a G.I.Joe a maga idejében messze nem csak a figurákról és a járgányokról szólt. Bár ezek illetve a hozzájuk kapcsolódó képregények és rajzfilmsorozatok voltak a fő termékek, azért mindig szükség volt a kiegészítő cuccokra, amelyek szerintem legalább olyan örömöt szereztek a világ gyermekeinek, ahogyan nekünk mondjuk a Skorpió Kommandó kártyák.
A képek forrása: Commandos Em Acao oldal + Leon Rovasi
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.