A múlt héten nagyon szerettétek a Nyugati ihletésű magyar játékok és magyar ihletésű nyugati játékok című összeállításomat, így most, ahogyan ígértem, következzen a második felvonás. Ebben az epizódban talán egy fokkal ismertebb cuccok kerültek sorra, de azért remélem így is sokaknak okoz majd nosztalgikus pillanatokat.
A szabályok most is azonosak voltak, mint a múlt héten. Csak olyan cucc kerülhetett fel, ami nyugati brandhez kapcsolódott (nyugati cég gyártotta eredetileg vagy nyugati filmből, képregényből vette az ihletet a magyar gyártó), ugyanakkor volt magyar vonatkozása, tehát magyar volt a gyártó vagy magyar cuccról mintázták. A mai listán is azért az első csoport lesz többségben, hiszen a magyar koppintásokból azért lényegesen többféle létezett. Jöjjön ennek megfelelően a második 7 cucc…
A Schenk katonák 1976-1996
Azt hiszem a Schenk-féle figurákról már mindent elmondtak korábban, amit el lehetett, nálam sokkal inkább hozzáértő emberek, viszont mivel ezek is részben nyugati játékokon alapultak ezért nem hagyhattam ki ezt a témakört se. Schenk Károly 1975-ben Hollandiában találkozott először a Playmobil figurákkal és haza is hozott egy párat a gyerekeinek. Ha minden igaz, megmutatta őket az egyik barátjának, aki azt mondta neki: „ezt mi is meg tudnánk csinálni”. Így kezdődött el, a húsz éven át gyártott magyar Playmobil másolatok története, ami bizonyos szempontból tekinthető az egyik legsikeresebb magyar gyártású játéknak is. A figurákkal szerintem kb. minden magyar gyerek találkozott, így ez kétségtelenül egy legendás vonal, ami mai napig az egyik leginkább gyűjtött játékterület hazánkban. A figurákat ugyanakkor hiba lenne szimpla Playmobil másolatoknak tekinteni. Az igaz, hogy a játék szerkezetét, kinézetét és egyes kiegészítőit is a német Playmobil cuccokból vették, de más volt a cuccok anyaga, sok cuccot saját kútfőből tettek hozzá, illetve a témákat is leginkább (de nem kizárólag) a magyar történelem lapjairól merítették. Ezen dolgok miatt én azért inkább egyedi játékként tekintek rá. A gyártás aztán csak a 90-es években állt le, a Playmobil – teljesen érthető – közbenjárására. (Ha valakit érdekel mélyebben a Schenk, itt elég részletesen le van írva róluk kb minden: https://schenk-kezdetek.blog.hu/ )
A Novoplast féle Csillagok Háborúja társasjáték - 1986
A Novoplast a 80-as, 90-es években relatíve a nívósabb magyar társasjátékgyártók közé tartozott. A játékaik viszonylag ötletesek és minőségiek voltak, de némely esetben azért ők is „inspirálódtak” bizonyos nyugati játékokból. A Csillagok Háborúja társasjátékuk körülbelül 1986-87-ben került kiadásra, ami picit azért kései időpontnak tűnik, de ennek ellenére a játék hamar kultstátuszba került. Az alkotók természetesen nem kértek engedélyt a Lucasfilm-től a kiadáshoz, így a neveket és a karaktereket jogtalanul használták fel, ám ennek ellenére én mégse nevezném ezt szimpla hamisítványnak vagy koppintásnak, hiszen maga a játék csak minimális szinten inspirálódott a már létező Kenner-Parker féle társasokból. Az Escape From Death Star-al azért a témája miatt rokonságban áll, de más a tábla és más a játékmenet is, úgyhogy szerintem ez is valamennyire egyedi játéknak számít, de ettől függetlenül persze azért ez is illegálisan készült. Mai napig keresett és kedvelt darab.
A magyar „trafikos” Star Wars figurák – 80-as évek
Egy ilyen listáról nyilván nem hagyhattam ki hazánk leghíresebb bootleg-jét se, hiszen az összes felsorolt cucc közül a magyar trafikos Star Wars figurák azok, amelyeket tényleg az egész világon ismerik és keresik. Az eredeti Kenner féle Star Wars figurák, hazánkban először valamikor 1979 karácsonya körül voltak elérhetőek egy véletlenszerű hivatalos felvásárlás után (részletek itt), de mivel óriási volt a kereslet rájuk, ezért volt valamennyi hivatalos import is a következő években, illetve szürke import is, így, ha sokszor nagyon drágán is, de azért beszerezhetőek voltak itthon is az eredeti figurák. Ugyanakkor a kereslet nagyobb volt, mint a rendelkezésre álló mennyiség, ráadásul (a nyugatról felvásárolt maradék cuccok miatt) a fő karakterek helyett sokszor csak a jelentéktelenebb mellékkaraktereket lehetett Kenner-ből megkapni, így a „szükség” előidézte a magyar kisipar reakcióját is a problémára. A magyar Star Wars figurák a Kenner fő karaktereinek egy az egybeni másolatai voltak, de természetesen jóval rosszabb minőségben. Mind a műanyag, mind a festés, illetve az összeszerelés minősége is csapnivaló volt, ezért a legyártott darabok többsége az elkövetkező években általában szét is esett. A csomagolás is borzalmas volt, ugyanakkor ezt uniformizálták, így ez a része a terméknek már nem emlékeztet a Kenner játékaira. Sajnos azt nem tudjuk, hogy konkrétan kik gyártották ezeket a figurákat, sokan egy kőbányai GMK-ra emlékeznek, mindenesetre azok, akiknek belsős információi vannak a gyártásról, a jogi következményektől való félelem miatt, nem hajlandóak megosztani azokat. Én reménykedem benne, hogy ez egyszer majd megváltozik. A figurák egyébként elég olcsóak voltak és ilyen formában a gyerekek már hozzájuthattak (Trafikokban és nagyobb áruházakban is) a főszereplőkhöz is, úgyhogy mondhatjuk, hogy a „kamuság” ellenére azért igencsak népszerű termék volt. Manapság is az…a Star Wars figura gyűjtők világszerte keresik, hiszen ez a historikus bootleg ma már ugyanúgy része a Star Wars történelemnek, mint az eredeti termékek. Az áruk a nagy kereslet és a kevés szép állapotban fennmaradt példány miatt általában elég magas (leginkább a garantáltan eredeti, bontatlan, szép példányoknak), ami sajnos az utólagos hamisítást is magával hozta, legalábbis volt egy idő amikor nagyon sokan próbáltak Amerikába eladni utólagosan előállított példányokat.
Formen - A hátrahuzos űrrobot - 1988
Az előző részben beszéltünk a Metalcar féle mentőautó robotról, de természetesen nem az volt az egyetlen „magyar Transformers” játék. Itt volt nekünk ugyanis, Szalóki Endre XI. kerületi kisiparos jóvoltából a Formen azaz a hátrahúzós űrrobot is. Ez bizony egy vérbeli bootleg volt, hiszen nincs olyan porcikája az egész terméknek, amit az alkotó ne valahonnan máshonnan nyúlt volna. A robot maga egy G1 Powerdasher Sky Dasher másolat volt, amit jóval rosszabb minőségű műanyagból és eltérő színekben adtak ki. Ráadásul az arcát annyira leegyszerűsítették, hogy a végtermék inkább karikatúrának néz ki, nem is igazán másolatnak. A hátrahúzós mechanikát ugyanakkor megtartották, ezért is kapta a cucc, a hátrahúzós űrrobot nevet. A csomagoláson egy 1988-as engedélyszám olvasható, így valószínűleg ekkor hozták forgalomba ezeket, de emlékeim szerint leginkább a 90-es évek elején voltak hozzáférhetőek, főleg kisebb, füstös trafikokban és kirakodó vásárokon. Érdekes egyébként, hogy mi alapján készülhetett a másolat, hiszen az eredeti Amerikában Mail in exkluzív volt, így nem valószínű, hogy Szalóki úr ahhoz hozzáfért volna. Ugyanakkor az olaszoknál létezett belőle Diaclone kiadás, úgyhogy vagy arról, vagy pedig egy másik bootlegről másolhatták. A csomagolás elemei is mondjuk úgy, hogy lopottak. A Formen betűtípus és a betűk színei is egyértelműen Transformers ihletésűek, illetve a hátlapon szereplő képet is egy európai G1 Thunderwing doboz hátuljáról vették. Én úgy emlékszem, hogy ezekből a robotokból többféle is létezett, nem csak Sky Dasher alapú. Halványan emlékszem, hogy nekem valami tömzsi, aranyszínű volt (hasonló csomagolásban kaptam), amit át se lehetett alakítani, de talán valami Topspin alapú is rémlik, bár az lehet, hogy nem „Formen” volt (Trafoban jobban jártas társaim majd hozzáteszik, amit tudnak). Csomagolás nélkül nem egy beszerezhetetlen cucc, de az is igaz, hogy a forgalomba kerülő darabok többsége, a „jó” minőség miatt, nem élte túl a 90-es éveket. Inkább vicces, mint legendás darab.
Skorpió Kommandó 2000 kártya- 1989
A Skorpió Kommandó kártyákról korábban már kb. mindent összeszedtem, amit csak össze lehetett, de egy ilyen listáról természetesen ezt sem hagyhattam le. A hazánkban igencsak népszerű G.I.Joe játékokhoz ugyanis csak viszonylag kevés magyar „kísérőtermék” született (pl tolltartó), de ezek közül is, mondjuk úgy, hogy a Skorpió Kommandó kártya volt a legviccesebb. Sajnos azt még mindig nem tudjuk, hogy ki követte el ezt a terméket, de az biztos, hogy egy élelmes kisiparos 1989-ben (legalábbis a KERMI engedély 89-es) fogta, a hazánkban kb. akkoriban elérhető angol Action Force-os G.I.Joe hátlapjáról a grafikákat, felnagyította, borzalmas minőségben átrajzolta, majd egészen vicces, néhol egyedi nevekkel kártyára nyomtatta. Ez elvileg egy kártyajáték volt, szabállyal és ehhez a karaktereket négy csoportba osztották, de véleményem szerint viszonylag kevesen játszottak vele a meghatározott módon. A kártyapaklit kis trafikokban árulták és bizony én is megkaptam gyerekkoromban (ma is van ilyenem). Az elcseszett rajzok és a vicces karakternevek abszolút legendássá tették, legalábbis a G.I.Joe gyűjtők körében.
Legális és nem legális magyar kisautók – 80-as évek
A magyar kisautógyártást lehetetlen pár sorban összefoglalni, de tény, hogy ez a terület viszonylag magas színvonalon működött a 80-as években. Ekkoriban egyre inkább nőtt a kereslet az ilyen játékok iránt, amit a szűkös importlehetőségekkel lehetetlen lett volna kielégíteni, így több gyártó is (Metalbox, Metalcar, Metchy stb.) ráállt a kisautók, illetve más játékjárművek gyártására. A hazai kisautógyártás érdekessége az, hogy kétirányú volt. Egyrészt bizonyos gyártók, licensz alapján, hivatalos engedéllyel is gyárthattak -minőségi- kisautókat a hazai (és a szocialista) piacra (Elsőként a Metchy gyárthatott Siku cuccokat, majd jött a Metalbox a Corgi-val, majd megintcsak a Metalbox a licenszelt Matchbox-okkal). Másrészt ugyancsak ezek a cégek, illetve mások is számtalan nyugati kisautót másoltak le illegálisan, amit aztán saját márkaneveken (Metal Play Mobil, Hobby Cars stb.) forgalmaztak. A másolatok általában rosszabb minőségűek voltak az eredetinél és nem korlátozódtak a legálisan gyártott cégek termékeire, úgyhogy a Siku, a Matchbox és a Corgi modelleken kívül előszeretettel másolták a Majorette vagy Burrago modelleket is. A minőségük, festésük, csomagolásuk persze elég széles spektrumon mozgott, sőt volt olyan is, amikor a licenszelt cucc csomagolását is részben felhasználták az illegálisan kiadott darabhoz. Ettől függetlenül viszont folyamatosan jelen voltak az áruházakban és a kisebb trafikokban is, így a feladatukat voltaképpen ellátták. (Akit a téma bővebben érdekel: a http://hungariandiecast.blogspot.com/ oldalon rengeteg információt talál erről)
Kamu Fabuland figurák – 80-as évek második fele
A 80-as évek második felében a Lego volt az egyik legnépszerűbb és leginkább vágyott játék, noha nem lehetett éppen könnyen vagy olcsón hozzájutni. A kisebbek számára ekkoriban ment a Fabuland téma is, amit én személy szerint máig a valaha volt legbájosabb Lego vonalnak tartok. A Fabulandot is nagyon szerették nálunk, de elég drága volt és nem volt belőlük elég, így egy hazai gyártó ebben az esetben is megpróbálta „önerőből” kielégíteni a keresletet. A Jo-Tek nevű cégről sajnos nem találtam semmit, de a 80-as évek második felében ez a cég lemásolta a Fabuland figurákat, illetve kiegészítőket, amelyeket aztán egyszerű, bliszteres csomagokban forgalmaztak. Ezeket szintén főleg trafikokban árulták. A figurák minősége persze rosszabb volt, mint az eredeti esetében, mások voltak a színeik és a festésük is valamivel könnyebben lekopott, de ennek ellenére azért adtak el belőlük bőven, hiszen igény az volt rájuk. Manapság is viszonylag gyakran fel szoktak bukkanni régi, ömlesztett Lego-s csomagokban, általában rosszabb állapotban. Az értékük nem túl magas, de biztosan van aki nosztalgiából gyűjti őket.
Ennyi lett volna ez másodjára… alapvetően nyitott vagyok egy 3. részre is de egyelőre még csak két tétel van a listámon. Ha esetleg ti emlékeztek még más, garantáltan itt gyártott, de nyugati ihletésű játékra, akkor azt mindenképpen osszátok meg velem kommentben. Köszi a figyelmet
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.