A korai Star Brigade koncepciós rajzok
A Star Brigade általában nem szokott a G.I.Joe gyűjtők szíve csücske lenni...de azért néha az ezzel kapcsolatos érdekességekkel is foglalkozni kell. A G.I.Joe játékokat és a hozzájuk kapcsolódó rajzfilmet nem igazán lehet azzal vádolni, hogy túlságosan törekedtek volna a realizmusra, de az tény, hogy a katonai jelleg, a fegyverek, az egyenruhák stb. valóságosabbnak hatottak, a kortárs, rivális játékvonalaknál. A G.I.Joe ARAH vonal azért a 12 éves fennállása alatt számos esetben próbálkozott más irányokba is elindulni, de az alap koncepciótól való teljes elrugaszkodást, szerintem csak az 1993-as esztendő kínálata hozta el. Korábban is voltak űrhajós jellegű figurák (Countdown, Payload, Star Viper), próbálkoztak egy kicsit misztikus, horroros irányba vinni a történetet (Cobra La), de volt robot karakter (B.A.T.) is és szenteltek egy külön csapatot szenteltek a környezetvédelemnek (Eco Warriors). Mégis ezeknél a próbálkozásoknál még megmaradt valahogy a vonal eredeti jellege. 1993-ben viszont a Star Brigade-el és a Mega Marines / Mega Monsters témákkal egy olyan sci-fi jelleget hoztak be a G.I.Joe játékokba, ami véleményem szerint idegennek és taszítónak hatott, még gyerekként is. A Star Brigade csapat ugyanakkor nem volt annyira sikertelen a boltokban, így az ilyen figurák kiadását folytatták egészen 1994-ig, a G.I.Joe Real American Hero vonal befejezéséig.
Az első hullámban megjelent Star Brigade cuccok alapvetően két részre bonthatóak. Kiadtak 8 „hagyományos” felépítésű figurát, amelyek majdnem mindegyike korábbi jól ismert karakterek, más színre átfestett változatai volt. A fegyverek persze mások lettek, de az újrahasznosításra való törekvés azért mindenképpen érződik ezeken a darabokon. A másik, Armor Tech névre keresztelt 7 figura ugyanakkor sokkal érdekesebb. Ezeknél változtattak a figurák szerkezetén is, így a jól megszokott O-ring-es felépítés helyett itt T- csípőket, merevebb, nagyobb műanyag testeket és sokszor a karokba integrált rugós kilövőket használtak. A változtatásoktól a figurák teljesen eltértek a korábbi G.I.Joe figuráktól, így a kinézetük egyedi lett, de egyúttal némiképp furcsa is.
Az alábbi rajzok pár éve kerültek elő egy volt Hasbro alkalmazottól, aki eladta őket egy relikviákkal foglalkozó cégnek. Sajnos a skicceken nincs rajta a konkrét alkotó neve és a karakterek neve is csak az egyiken szerepel, de azért a java részük felismerhető. Egyértelműen látszik, hogy ezek kezdeti stádiumban lévő, koncepciós rajzok, ami nagyjából a csapat létrehozásának első lépése lehetett. Az jól látszik, hogy kezdetben az Armor Tech Star Brigade karakterek jó részét egy kicsit durvábbnak, erőteljesebbnek tervezték meg és rengeteg apró részlet eltért azoktól a figuráktól, amelyek végül a boltokba kerültek. Sőt, két esetben konkrétan az adott karakter nem is, vagy csak teljesen más formában lett megcsinálva. Nézzük akkor meg egyenként, hogy miben térnek el ezek a kezdeti rajzok a végleges figuráktól.
Az első képen nyilvánvalóan Destro Star Brigade változata látható és ebben az esetben később nem is túl sokban tértek el az első elképzelésektől. Maradt a fegyverként használható bal kéz, a sisak forma és nagyjából a ruha mintája is. Szinte csak a bal kéz alakján változtattak észrevehetően, a végleges változatnál ugyanis ez nagyobb, szögletes és kevésbé valódi kéz formájú lett.
Duke is maradt nagyjából olyan, amilyennek megálmodták. A test és a láb mintája, illetve a sisak formája szinte teljesen változatlan formában került megvalósításra. A sisak apró részletein, illetve a fegyverként használható bal kézen ugyanakkor változtattak. Látható, hogy eredetileg ez a kilövő egy „rendes” kéz felső részeként funkcionált volna, de ehelyett ezt is a Destro-s módszerrel oldották meg, tehát maga a kéz egy nagy kilövő lett.
Ez a szörny karakter viszont roppant érdekes, hiszen ezt ebben a formában soha nem valósították meg. A Star Brigade csapat ellenfelének kezdettől fogva terveztek idegen, űrlény karaktereket, de ezeket végülis csak az 1994-ben megjelenő második szériában adták ki. Ez a szörny viszont nem hasonlít egyik Lunartix Empire karakterre sem, noha valószínűsíthetően ez is közéjük tartozott volna. Félelmetesebb, szörnyszerűbb, mint a kiadott darabok, ugyanakkor mutat egy kis hasonlóságot a Mega Marines csapatban kiadott két szörnnyel a Bio-Viper-el (csápok) és a Monstro Viper-el (fej és téglalap alakú dobozka a mellkas bal oldalán). Valószínűleg ebből a rajzból nőhette ki magát a két Mega Monster karakter, sok-sok változtatás után, de ez csak az én tippem. A Star Brigade-beli helyét vélhetően a BAAT nevű karakterrel pótolták, akiről nem került elő (még) ilyen skicc.
A négy kezű űrszörny koncepciója első ránézésre ismerős lehet, hiszen a Star Brigade második hullámában 1994-ben kiadtak egy hasonló karaktert, Predacon-t. Valószínűleg ez a rajz a karakter kezdeti kinézetét ábrázolja, noha a négy karon kívül sok hasonlóság nem fedezhető fel a később gyártásba került figurával. A fején valamiféle sisak látszik, ami alól kikandikálnak a méretes agyarai. A test félmeztelen és vállpáncél, illetve a mellkasán egy doboz látszik, míg a kiadott figuránál egy ruhás felsőtest volt látható. A kezek és lábak részletei is alapvetően eltérnek, csak úgy, mint az alkarra elképzelt fegyverzet, úgyhogy ha ez is volt Predacon első skicce… akkor bizony ezt a karaktert az alapjaitól újratervezték és csak a négy kar koncepcióját hagyták meg. Lehetséges, hogy a döntéshozók túl sok hasonlóságot véltek felfedezni a közismert Predator karakterrel (karperecek, fog, bal vállon „felépítmény” ) és ezért kérték az áttervezést.
Rock n Roll esetében valamennyire megmaradt az eredeti jelleg, de az apró részleteken megint csak sokat változtattak. Maradt a vállra csatolható kilövő, de más lett a formája. Maradt a sisak forma, de mások lettek a részletek és a test kialakításán is sokat finomítottak. Az jó kérdés, hogy ezt a karaktert eredetileg Rock N Roll-nak tervezték-e…ugyanis a rajzon egyáltalán nem felismerhető és a neve sincs odaírva, míg a végleges figuránál azért ügyeltek rá, hogy az új test mellett azért a fej ismerősnek hasson.
A sisak alakjából ítélve az alábbi karakter a későbbi Robo Joe lehet, de a fontosabb részleteket később erőteljesen átdolgozták. A sisak kevésbé részletes és a fekete szín miatt alig felismerhető. A testpáncél alakja maradt, de a részletek megváltoztak és a lábak formáját is megváltoztatták egy kicsit. A sima kezek megmaradtak, ugyanakkor a nagy fegyvert először még a figura kezére képzelték el, nem pedig a vállára csíptetve. Ezen a rajzon a figura későbbi érdekessége, a félig torzult emberi arca nem látható.
Heavy Duty esetében is abszolút felismerhető az eredeti rajz, hiszen rengeteg részlet visszaköszön a végleges figurán. Ugyanakkor itt is átdolgoztak számos apró részletet. A sisakon, a vállon és a jobb karon megmaradtak a tüskék, de csökkentették a mennyiségüket és jóval kevésbé hatnak agresszívnek. A kilövős bal kézről pedig szinte teljesen elhagyták őket. Ezen kívül magát a kilövőt is feljebb helyezték, így kevésbé tűnik az egész valódi kéznek. A testpáncél részletei nagyjából maradtak, de a lábak mintáját azért megváltoztatták.
Ti szeretitek a Star Brigade figurákat? Nos én nagyon nem… nekem gyerekkoromban az jelentette a G.I.Joe végét, amikor megláttam őket a kirakatban.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.