A Kajli cuccok című sorozatomban megszokhattátok, hogy vagy híres, figurákkal kapcsolatos átverésekkel, csalásokkal foglalkozom, vagy pedig megtévesztésre alkalmas hamisítványokkal, bootlegekkel. Ma viszont egy olyan kérdéskört fogok feszegetni, ami igazából egyik felsorolt kategóriába se illik bele, de mégis, a felhasználás lehetséges módja szerint azért ezek is lehetnek úgymond „Kajli cuccok”. Nézzük meg egy kicsit a visszacsomagolt, tehát a „recarded” vagy „resealed” állapotú vintage Star Wars figurákat, amelyek bizony sokszor szintén megtévesztésre alkalmasak.
Az újracsomagolt, visszazárt figurák kérdésköre gyűjtői szemmel egy meglehetősen bonyolult téma. Leszögezem, hogy ezek nem egyértelműen kajli cuccok, nem hamisítványok és önmagukban nem is ártanak senkinek. Itt ugyanis „csak” egy olyan állapotot állítunk vissza, ami már lényegében nem létezik, annak érdekében, hogy az adott gyűjtőnek jobban tetszen egy adott figura vagy éppen jobban eladható legyen. Vannak ugyanis, akik bontatlan figurákat szeretnek gyűjteni, de az adott/ vágyott figurát nem tudják beszerezni bontatlanul a magas ára vagy az esetleges ritkasága miatt. A gyerekkori emlékek és a vizuális megjelenés miatt viszont szeretné az a gyűjtő bontatlannak tűnően magáénak tudni azt a tárgyat, így ekkor jön a képbe az újracsomagolt vagy visszazárt figurák lehetősége. Ekkor ugye egy állapotot „hamisítanak” ami normál esetben, ha csak magának csinálja az ember, vagy egyértelműen kommunikálva van mondjuk egy eladás során, akkor nem árt senkinek. A probléma akkor jelentkezik, ha ezt a visszazárást / visszacsomagolást megtévesztési szándékkal végzik vagy a már meglévő recard-olt cuccot nem „recarded” vagy „resealed” állapotúként hanem eredeti bontatlanként próbálják eladni. Lényegében ilyesmi eset volt a legutóbbi epizódban szereplő Toytoni féle csalás is, így akik olvasták azt a cikket, azoknak most sok minden ismerős lesz.
Most biztos páran felszisszentetek, hogy ez amúgy miért is akkora probléma, nos…azt tudjuk, hogy minden gyűjtői játékkategóriában a bontatlan darabok rendelkeznek a legmagasabb értékkel. Nincs ez másként a vintage Star Wars figuráknál sem, ám itt tényleg hatalmas tud lenni a szakadék az értékekben. Egy átlagos és gyakoribb, bontatlan vintage Star Wars figura kb 1-2-300 eurot ér, állapottól függően, ám némely karakter és hátlaptípus esetén ez az érték sok-sok ezer euróra is felugorhat. Főleg a ritkább hátlapfajták esetében. Ráadásul az érték itt nem csak egy levegőbe fingott szám, hiszen a piac a sok tőkeerős (főleg amerikai) gyűjtő miatt általában ki is fizeti ezeket az összegeket. Ugyanezek az értékes darabok viszont bontott állapotban nem mindig érnek sokat, így sokaknál felmerül az inger hogy miért ne próbáljon meg egy 50 euros bontott figurából 1000 euros bontatlant faragni valahogy. Szerintem te se szívesen fizetnél 1000 eurót egy 50 eurós cuccért, úgyhogy fontos, hogy hitelesen meg tudjuk állapítani a figura valódi állapotát.
Mivel a visszacsomagoláshoz sok eszköz és kiegészítő adott, ezért a piacon elképesztően sok recarded és resealed állapotú figura mozog, több, mint valódi bontatlan, ezért mindenképpen fontos, hogy ezeket tényleg be tudjuk azonosítani. Ráadásul ez nem csak valami nyugati huncutság, itt nálunk is nagyon sok ilyen figura létezik és ezek bizony néha gazdát cserélnek. Néha a régi tulajdonos „elfelejti” elmondani, hogy a cucc recarded, az új tulajdonos pedig lehet, hogy nem profi, ezért bizony itthon is vezettek már meg embereket ilyen tárgyakkal. A gyűjtői karrierem során hozzám is nagyon sokan fordultak már azzal, hogy képek alapján mondjam meg egy eredetinek, bontatlannak tűnő vintage Star Wars figuráról, hogy tényleg bontatlan-e vagy resealed esetleg recarded állapotú… az esetek túlnyomó többségében ezt sikerült is megállapítanom, így azért szert tettem ebben némi rutinra. A cikk így azért született, hogy átadjam nektek azt, hogy mire kell figyelni ezeknél…hogy ne tudjanak titeket megvezetni és ne adjatok egy cuccért több pénzt, mint amit valójában ér. Még egyszer hangsúlyozom, önmagában nem a resealed vagy recarded állapottal van a probléma…ezek a tárgyak sokszor szépek és tényleg díszei tudnak lenni a gyűjteményeknek… de azokkal az emberekkel már van probléma, akik tudatlanságból, vagy éppen megtévesztési céllal ezeket eredeti, bontatlanként akarják eladni.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért a vintage Star Wars vonal a leginkább érintett a recard / reseal vonatkozásában? Nos, egyrészt a Star Wars játékvonalak közül ez az, ami bontatlanul, átlagosan a legnagyobb értékkel bír, így nyilván sokan megpróbálják ezt az állapotot rekreálni. Másrészt a bontatlan vintage kinézet az úgymond „klasszikus” Star Wars megjelenés, az amihez a gyártó az újabb figurák esetében is vissza szokott nyúlni, így egyáltalán nem csoda, hogy a gyűjtők egy része szívesen látja ilyen formában a figuráit. Erre a keresletre, igényre nyilván a kiszolgáló ipar is reagált, így a vintage Star Wars kb. az egyetlen Star Wars játékvonal, amelynél rengeteg utángyártott kiegészítő segíti az újracsomagolást. Lehet kapni utángyártott card-okat, felhelyezés-kész blisztereket, kartonbetéteket és olyan matricákat is, amivel a karton feltépődéseit is el lehet fedni. Ezen kívül nyilván rengeteg házibarkács példány is létezik, amelyek közül azért jó néhány szintén alkalmas a kevésbé tájékozott gyűjtők megtévesztésére.
Lássuk akkor pontról pontra, hogy mire is érdemes figyelnünk, ha elénk vetődik egy bontatlannak tűnő Vintage Star Wars figura. Hogyan tudjuk megállapítani, hogy egy ténylegesen eredeti, bontatlanul fennmaradt példányról van szó vagy egy visszazárt darabról, esetleg ügyes recardról?
A Hátlap
A hátlapot szemlélve alapvetően kétféle visszazárást tudunk megkülönböztetni. Az egyik esetben egy korábban már kibontott de, eredeti hátlapot használnak fel, míg a másik esetben egy „vadonat új” utángyártott hátlapot. Az eredeti esetében nehéz dolgunk van, hiszen itt egy minden szempontból valódi hátlapot használnak, de ezeket is ki lehet szúrni, hiszen viszonylag ritkán bontották ki a figurákat annak idején „szakadásmentesen”. Itt igyekeznek eltüntetni a korábbi bliszter leszedés maradványait és pont ez a kozmetikázás az, ahol a dolog ki tud bukni. Ha a színes display rész elfedését mondjuk egy utángyártott matricával oldják meg, akkor az közelről látszódni fog, hogy matrica és nem a karton nyomata. Ha anyagpótlással javítják ki a szakadást, az is feltűnő közelről, így még ha nagyon körültekintően bontották is ki annak idején a figurát, azért legalább egy kis ragasztási szakaszon kiszúrható a visszacsomagolás ténye. Abban az esetben, ha a visszacsomagolás eredeti hátlapra és eredeti bliszterbe történt, akkor nem recarded, hanem resealed állapotról beszélünk, ami adott esetben jóval többet ér, mint egy sima recard állapot, hiszen a figurát originál alkotóelemekbe csomagolták vissza, amelyek maguk is értékkel bírnak. Viszont ha a bliszter nem eredeti, akkor hiába az eredeti hátlap, az bizony recardnak számít.
Ha a hátlap utángyártott, akkor bizony mindenképpen recard-oltnak nevezzük a figuránk állapotát. Az utángyártott hátlapokat egyébként viszonylag könnyű kiszűrni, sok esetben még a laikusok számára is. Az 1977-1984 között gyártott vintage Star Wars figurák ugyanis már minimum 40 évesek, így még ha fenn is maradtak bontatlanul, úgy az állapotuk azért egy picit árulkodik. Először is azt kell megnézni, hogy van-e a hátlapon bármilyen árcédula vagy annak a szakadásnyoma. Ugyanis, ha van akkor jó eséllyel eredeti a hátlap, hiszen az utángyártott hátlapok alapból ilyet sosem tartalmaznak. Az eredeti árcédeulákat nem nagyon lehet hamisítani, mert más anyagból vannak és máshogy öregednek, mint a hátlap többi része. Áthelyezni nem lehet őket egy eredetiről, mert a leáztatáskor jó eséllyel szétesnének. Ha pedig valaki után akarná őket gyártani, akkor azt nehezen lehetne mesterségesen öregíteni. Úgyhogy, ha a hátlapunkon van egy autentikusnak tűnő árcédula, akkor az mindenképpen egy jó jel a hátlap eredetiséget illetően.
Ugyanakkor az árcédulákat már annak idején is sokan leszedték a figurákról, így ez nem tekinthető egy kizárólagos módszernek. Azt viszont be kell látni, hogy ha egy bontatlan figurát legalább 40 évig tároltak, rakosgattak, nézegettek az bizony általában nem múlik el nyom nélkül. Így ha a bontatlan figura, amit nézünk teljesen „patika” állapotú és gyakorlatilag sérülésmentes, akkor MINDIG gyanakodjunk, még megbízható forrás esetén is. Nagyon kevés olyan bontatlan vintage Star Wars figura maradt ugyanis fenn, amelynek tényleg semmilyen sérülése nincs, ezek pedig általában már grade-elve vannak. Az ilyen példányok jellemzően soha nem jártak üzletben és inkább 40 évig dobozokban megbújó eladatlan raktárleletként kerülnek a gyűjtőkhöz, nem pedig olyan példányként, amit valamikor megvettek. Az átlagos bontatlan vintage Star Wars figura hátlapjára általában jellemző a következő sérülések valamelyike: A card felső részén az akasztó rész ki van törve, hiányzik és sokszor picit kopott vagy hajlott is ez a rész. Ha a figura valaha is járt üzletben, akkor ezek jó eséllyel láthatóak. A recardolt figurák akasztója viszont jellemzően makulátlan szokott lenni. Sokszor az akasztó rész sincs kitörve, de ha ki is van, a használat, kopás, gyűrődés nem látszik rajtuk.
Az eredeti bontatlan figuráknál a card sokszor hajlott, mert rosszul tárolták őket vagy bepaszírozták őket a dobozokba. Raktárakban jártak, szállították őket, tették őket ide-oda és ez gyakran azzal járt, hogy a hátlap sokszor meghajlott. A hátlapok hajlásán általában látszik, hogy természetes, mert mesterségesen, ilyen hosszú idő alatt kialakuló sérülést nagyon nehéz előidézni. Persze ez nem azt jelenti, hogy minden eredeti példány cardja hajlott...sőt...sok van aminek nem, de a recardolt figurák hátlapjai szinte soha nem hajlottak.
Az eredeti bontatlan figuráknál a hátlap sarkai sokszor töredezettek, behajlottak, vagy kopottak. Ez szintén a szállítás, tárolás következménye lehet. Ez előállhat a recard-olt figurák esetében is, de azért általában azok makulátlanok szoktak lenni, hiszen „újak”. Érdemes még a hátlap sarkainak a görbületét is ellenőrizni, nem árt ezt összehasonlítani egy garantáltan eredeti hátlappal. Ugyanis én láttam már olyan utángyártott hátlapot, ahol ez a sarok ív eltért az eredeti görbületétől, mert egyszerűen rosszul vágták ki.
Fontos még megnézni magának a hátlapnak az anyagát is, amihez persze szintén nem árt, ha össze tudjuk hasonlítani egy garantáltan eredeti hátlappal. Az utángyártottak ugyanis gyakran vastagabb, merevebb anyagból készülnek, így néha egy tapintással is azonnal meg lehet őket ismerni.
A hátlap nyomata és a karakter fényképe szintén árulkodó lehet. A nyomat élessége, minősége sokszor eltér az eredeti minőségétől, általában halványabb, de ennek a megállapításához is egy eredetivel való összehasonlításra van szükség.
A hátlapkép viszont könnyen kiszúrható. Az utángyártott hátlapokon ugyanis néha nem teljesen ugyanazt a képet használják, mint a régieknél, pont azért, hogy érdekes, egyedi konstrukciókat is létre lehessen hozni. Ennek köszönhetően előfordul, hogy olyan képet és logót használnak, amelyek annak idején nem léteztek az adott kombinációban. Ezért mindig ellenőrizni kell, hogy az adott kinézetű hátlap egyáltalán létezett-e a maga idejében (például- hiába volt egy alap figura a Cloud Car Pilot… Power of the Force-os hátlappal nem adták ki, ellenben recard-osként létezik ez is, amivel egy neves amerikai gyűjtőt egyszer meg is etettek) .
A vintage Star Wars hátlapokon gyakran feltűntek bizonyos matricák, amelyekkel a gyártó 1-1 akcióra vagy egyéb vásárlást ösztönző tényezőre hívta fel a figyelmet. Ezek a matricák sokszor jól is néztek ki, autentikussá tették a figura megjelenését, így nyilván a bontatlan figura gyűjtők is előszeretettel keresik azokat a darabokat, amelyeken valamelyik, főleg ritkább „offer” matricája látható. Sajnos ezeket a matricákat ma már igen jó minőségben képesek utángyártani, így önmagában az, hogy matrica van a hátlapon még nem jelent semmit. Ugyanakkor azt érdemes mindig megvizsgálni, hogy az adott matrica harmonizál-e a hátlap többi részével, történelmileg. Vegyük például a Free 4-LOM feliratú matricát. Ezt kizárólag az olyan Birodalom Visszavágos hátlapú figuráknál használták, amelyneknél a hátsó checklist részben 47 figura látszik. Ha olyan hátlapon látjuk ezt a matricát, ami Birodalom Visszavágos ugyan, de csak 41, 45 vagy éppen 48 figurát mutat, akkor ott kilóg a lóláb. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy az egyes offer matricákat eltérő országokban máskor használták, így ez a megállapítás leginkább az amerikai hátlapos darabokra érvényes. Az esetek nagy részében viszont a recardok amerikai hátlaposak vagy maximum angol Palitoy logósak szoktak lenni, úgyhogy nem nehéz összevetni a matricát a hátlapokkal.
A Bliszter
A bliszter kérdésköre szintén némi szakértelmet igényel. A régi bliszterek egy része az idők során besárgult, berepedezett, gyűrődött vagy megtört, így ha ilyen sérüléseket látunk, szinte biztos, hogy egy eredeti bliszterről van szó. Ugyanis az utángyártott bliszterek általában makulátlan állapotúak. Ugyanakkor pusztán a bliszter öregedés megfigyelése nem elégséges, hiszen 1977-85 között elég sokfélét használtak és ezek eltérő mértékben hajlamosak például a sárgulásra vagy a törésre. Plusz az ilyen sérülések mindig függenek a tárolás körülményeitől is, így természetesen azért létezik makulátlan állapotú, eredeti bliszteres példány is.
Amit még tapasztalataim szerint érdemes figyelni, az a bliszter mérete. Annak idején meglehetősen sokféle méretű és többféle stílusú blisztert használtak. Mondhatjuk, hogy minden figuránál, a pont neki megfelelőt. Persze előfordult, hogy néha valamiért kicsit bővebbet, de könnyen utána lehet nézni, hogy az adott hátlaphoz, pontosan milyen és mekkora bliszter illik. Az utángyártott bliszterekből ugyanis sokkal kevesebb fajta létezik, ezért gyakran bizonyos figurákhoz méretben nem a neki megfelelőt használják. Tehát ha látjuk, hogy a bliszter a figurának túl nagy, erősen „lötyög” benne vagy éppen túl szűk, akkor mindig gyanakodjunk.
Némelyik figuránál és bizonyos sorozatokban a Kenner kis karton betéteket is használt, annak érdekében, hogy a figura szépen álljon a bliszterben. Ezek a betétek is léteznek utángyártottban, így önmagában az, hogy látjuk a bliszterben még nem jelent semmit. Viszont, ha olyan figuránál látjuk, amelynél nem is használtak soha ilyet, akkor az árulkodó lehet. Így ha kartonbetétet látunk a bliszterben, mindig nézzünk utána, hogy az adott karakternél használtak-e ilyet valaha is.
A bliszter típusa is szintén tud mesélni nekünk. A recardolás során ugyanis gyakran „csőrös” blisztereket használnak, mert ezekből van sok és szépen meg lehet velük állítani a bontatlan figurát. Természetesen a vintage korszakban is használtak ilyen blisztereket, viszont nem minden karakternél és nem minden időszakban, így előfordul, hogy a recard-os változatnál a hátlap és a bliszterfajta egyszerűen nem illik egymáshoz, mert annó pont abban a kombinációban ilyen nem volt. Persze egy laikusnak ezt nehéz felismerni, de az a lényeg, hogy az egyes elemek együttes hatását vizsgáljuk. Az adott hátlap típus, az adott logóval, esetleg az adott kartonbetéttel és az adott bliszterrel harmonizál-e? Találunk-e pontosan ugyanolyan, garantáltan eredeti példányt a neten? Ha igen és az adott darab amit találtunk még grade-elt is, akkor az mindenképpen egy jó jel.
A recard-ok és reseal-ek achilles sarka ugyanakkor mindig a ragasztás. Ez az a pont, ahol egy avatott szem gyakorlatilag 100%-os bizonyosságot tud szerezni az eredetiségről. Az eredeti Kenner (és partnerei) által gyártott vintage Star Wars figurák bliszter ragasztása ugyanis nagyon jellegzetes, keresztirányú „waffel” vagy nagyon finom pöttyös mintát mutat, amit szinte lehetetlen hamisítani. Az eredeti csomagolási folyamat során ugyanis ezeket egy hőeljárással ragasztották és a szabályos alakban felvitt ragasztó gyakorlatilag összeolvadt a bliszter szélével. Ez persze nem volt mindig tökéletes, lehettek -apró- légbuborékok, vagy nagyon pici kenődések és az idők során ez is sokszor kezdi elengedni magát, ugyanakkor a minta, az mindig látszik (egyedül az ún. Tri-logós, európai daraboknak más a ragasztásképe). Ezt a mintát gyakorlatilag csak egy ugyanolyan 70-es évekbeli ipari ragasztógéppel lehetne leutánozni, ami azért rendszerint nem áll a csalók rendelkezésére, így a recard-olt vagy resealed figurák bliszter ragasztása általában kenődött, buborékos és sokszor egyáltalán nem egységes. De még ha sikerül is egységesen felvinniük a ragasztót, az mintát általában nem mutat. A recard kit-ek bliszterét egyébként eleve lehúzható sima ragasztócsíkkal gyártják, így ha valaki ilyennel csomagolja be a figuráját, az ugyan nem lesz nagyon kenődött, de gyakran nagyobb légbuborékok keletkeznek a ragasztásnyomon és mintát szintén nem mutat. Az összes fentebb felsorolt jel közül, szerintem, mindig a ragasztást kell a legelőször és a legalaposabban megvizsgálni, mert amint látható, ezt nem igazán lehet utólag reprodukálni.
Figurák
A recard-olt figurák esetében az alkotók nyilván törekednek arra, hogy a lehető legszebb állapotú példányokat csomagolják be, így sokszor magukon a figurákon nincsen semmilyen árulkodó jel. Ugyanakkor mégis azt mondom, hogy érdemes egy pillantást vetni erre is, mert ha a buborékba zárt figurán találunk bármilyen játszásból eredő kopást, koszt, vagy bármi olyan sérülést, ami nem keletkezhetett lezárt állapotában, akkor azért gyanakodjunk. Mindenesetre ez azért ritkán fordul elő olyan példányoknál, amit csalásra akarnak felhasználni.
Kiegészítők
Érdemes mindig megnézni a kiegészítőket is, noha tudom, a vintage Star Wars kiegészítők eredetiség meghatározása az egy külön tudományág. A bubin belül csak a szemünkre hagyatkozhatunk…nem tudjuk vízbe dobni, kopogtatni, vagy átvilágítani a fegyvereket, de néha, ha a recard-olás során repro kiegészítőt használtak mondjuk spórolási okokból, akkor az esetleges színeltérés miatt ez néha a bliszterben is kiszúrható. Ezt leszámítva, csak a kiegészítők elrendezése adhat nekünk némi támpontot, mert előfordul, hogy a kiegészítőket a recardolás során nem a megfelelő helyre teszik. Például van, hogy a karakter fegyverét a kezébe rakják, miközben az eredeti darabok esetében az mondjuk a bliszter oldalához volt rögzítve. De ilyen az is amikor egy kiegészítő külön bliszter részbe volt eredetileg csomagolva, de a recard-nál használt bliszteren ilyen hely nincs, így külön rész helyett a figuránál van a cucca. (Erre jó példa a ROTJ Skiff Lando, aminél a sisak mindig külön részben volt, kivéve a Trilogo hátlapos daraboknál, de a recard-oknál ezt gyakran elfelejtik. ) Ugyanakkor erre azért a recard-ot végzők sokszor oda szoktak figyelni, hogy az előállított darab minél autentikusabb legyen, így a kiegészítők jó helye önmagában azért még nem elégséges bizonyíték.
Összefoglalva a lényeget, egy ilyen figuránál minden részletet tételesen ellenőrizni kell…és ha több ponton is kérdőjeles a dolog, akkor nagyon valószínű, hogy recard-os cuccal van dolgunk. Fontos az összkép, hogy minden részlet harmonizáljon, mindennel és persze a legfontosabb a ragasztás ellenőrzése. Ha valami túl szép és minden részlete tökéletes, akkor vélhetően nem egy eredeti bontatlannal van dolgunk, hiszen olyan állapotban csak nagyon kevés ilyen játék maradt fenn. Ha pedig egyébként egy recard-os vagy resealed cuccot találtunk, akkor se bánkódjunk…azok is szépek és ékei lehetnek a gyűjteménynek…csak ne fizessetek érte bontatlan árat.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.