Folytatom a különlegesebb G.I.Joe figurákat bemutató sorozatomat is. A mai részben az egyik legmagasabb értékű, ugyanakkor a gyűjtők által egyik leginkább vágyott figurával, a Stardusterrel folytatom.
Az előző részeket itt olvashatod:
Pankrátor a G.I.Joek között – Sgt. Slaughter
Sportoló a G.I.Joe világában – The Fridge
Steel Brigade a személyiség nélküli G.I.Joe figura
Az adathordozóval kiadott G.I.Joe figurák
Az európai exkluzív rakétakilövővel kiadott figurák
A Starduster szintén mail in offer-ek keretein belül került kiadásra, 1987-ben. Viszont ezek (A Steel Brigade-hez némiképp hasonlóan) többségében rövid ideig futó és kevésbé propagált ajánlatok voltak. Először 1987 végén hozták forgalomba és a G.I.Joe Action Stars gabonapehely prómóciójának keretein belül lehetett megszerezni. Ez a promóciós időszak eléggé rövid volt. A Starduster-es gabonapehely dobozokba valamiféle igénylőlapot és Marvel mini képregényeket is tettek, amelyből három féle is létezik. Érdekes, hogy a képregény dátumozása 1985 volt, de a gabonapelyhes dobozba ezek csak 87-ben kerültek. Úgy látszik erre a promócióra már jó előre felkészültek. A képregény egyébként csak pár lapból áll, ám mégis abszolút jól néz ki. Persze nem túl gyakoriak ezek sem, de azért nem beszerezhetetlenek.
Stardustert aztán a következő évben hagyományos mail in offer-ként is piacra dobták. A Hasbro direct-től lehetett egy speciális lapon megrendelni….el kellett küldeni a megrendelőlappal 4,5 dollárt illetve 2 flag pointot is. Aztán ha minden jól ment, 6-8 héttel később a csomagot ki is küldték postán. Ezt az offert valamennyire inserteken is reklámozták, de azért jóval kisebb számban küldték ki ezeket a figurákat, mint pl a Super Troopert.
1989 és 92 között még egy úgynevezett Pocket Patrol Pack offerben is megszerezhető volt a cucc, szintén a Hasbro Direct-től megrendelve. A Pocket Patrol Pack egy kis övre fűzhető figurartároló dobozka volt, amelyet a Hasbro még 83-ban dobott a piacra és így szórták ki belőle a megmaradt készleteket. Ebben az időszakban küldték ki a legtöbb Starduster figurát a szerencséseknek.
Végül pedig az 1993-as G.I.Joe Convention rendezvényen is minimális számban beszerezhető volt a figura. Ekkor egy kicsit más féle Pocket Patrol Pack-al adták.
Elméletileg csak ezen a négy módon lehetett a karaktert beszerezni, de mégis olvastam olyan esetről, amikor Amerikában 1-1 kisebb boltba valahogyan mégis került pár bontatlan mail in dobozos Starduster. Valószínűleg ezek beszerezése nem hivatalos módon történhetett. Egyébként az összes ajánlat tudtommal csak Amerikában élt, tehát Európába nem jutott a Stardusterből
Starduster egy kis mail in kartondobozban érkezett a szerencsésekhez, amelyben a figura és a felszerelések egy lezárt műanyag zacskóban helyezkedtek el. A figura egy ún. Jet Pack Trooper, ami annyit tesz, hogy az 1982-ben kiadott Jump jet pack hárizsákot adták hozzá felszerelésként. Ezen kívül egy új, vizoros sisak és Gung Ho gránátvetőjének ezüstszínű változata volt még a csomagban.
Természetesen járt a figurához egy egyedi filecard is. Erről megtudhatjuk, hogy Starduster-t Edward Skylar-nak hívják és eredetileg cirkuszi artista volt. Ezt a képességét egyébként a képregényben is megrajzolták.
A Starduster figurának csak a feje volt új alkatrész. A többi darabot más figurák darabjaiból hasznosították újra és festették át, hasonlóan a többi mail in figurához. Maga a figura egyébként nem egy nagy durranás, sima babakék alapszíne van a nadrágján némi camo festéssel. Viszont a felszereléseket rárakva, már sokkal tetszetősebb képet fest. Mivel (hasonlóan a Steel Brigade-hoz) itt is többféle figura alkatrészeit használták fel az idők során, ezért Starduster-ből is léteznek eltérő változatok, mégpedig számszerint három.
Az A változat volt természetesen a legelső, gabonapelyhes promócióban kiadott változat. A csípője és a torzója Recondo-tól van, a karjai Flint-től a lábak pedig Roadblock-tól. Nem meglepő módon ez a legritkább és legértékesebb változat.
A B már a 88-as normál mail in offer keretein belül kiadott variáns volt. Ennek Duke torzója van, a többi alkatrésze ugyanakkor változatlan. Viszont ettől az apró változtatástól azonnal fel is ismerhető a figura, hiszen a mellkasán lévő szíj ellentétes irányban van, mint az A változatnál.
A C változat a kései, 89-től kiküldött variánsa a figurának, illetve ezt lehetett megszerezni a Convention-ön is. A torzója ennek is Duke, a karjai Flint-től vannak, a lábai pedig Roadblock-tól, viszont a Recondo csípőt lecserélték Iceberg-ére. Ezen kívül még fontos változtatás, hogy a C változat mellé nem adták a JUMP hátizsákot. Megfigyeléseim szerint ez a C variáns fordul elő a leggyakrabban.
A Starduster egy nagyon húzós cucc az ár szempontjából. A bontott figurák közül ez az egyik legértékesebb darab, mintegy 2-300 dollárért szokott gazdát cserélni egy jó állapotú komplett példány. Ezen kívül jóval kevesebb létezik belőle, mint egy hagyományos G.I.Joe figurából, ezért meglehetősen ritka és pont ezért elég keresett is. A ritkasága ellenére viszont azért szokott belőle lenni mindig eladó darab a nagy nemzetközi aukciós portálon. Én úgy tudom, hogy az itthoni gyűjtők közül is van olyan, akinek megvan, de hazánkban csak maximum 1-2 darab lehet belőle jelenleg.
Természetesen Starduster-ből is számos custom illetve utángyártott változat létezik, így ilyen figurát mindenképpen nagy körültekintéssel vásároljunk csak. A custom példányok közül ugyanakkor van néhány igen ötletes is, például Tiger Force festéssel vagy custom hátlapra csomagolva (ami hátlapon van az csak custom lehet, amint fentebb olvashattátok cardon Stardustert soha nem értékesítették).
Noha nem a világ legszebb figurája, de az ára és a ritkasága azért elég kívánatossá teszi ezt a karaktert a gyűjtők körében. Az biztos, hogy akinek van egy ilyenje, az semmiképpen nem számít „kis” gyűjtőnek a G.I.Joe gyűjtők közösségében. Nekem sajnos ő nincs meg... de ki tudja, egyszer talán még sikerül őt is megszerezni.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.