A 6,5 inch-es japán die cast figurák
A vintage Star Wars érdekességek sorozatom történetében az eddigi legtöbb, mintegy nyolc cikkben foglalkoztam már a különféle japán érdekességekkel és még bizony messze nem fogyott ki ez a zsák…. így ma a Takara által gyártott, nagyméretű die cast Star Wars figurákról lesz szó.
Beszéltünk már korábban a felhúzós, a diavetítős és a rakétakilövős R2-ról is és abban a sorozatban, amelyikben a rakétakilövős megjelent, kiadtak még további két, igen érdekes figurát is, amelyek ugyan egy kicsit más jellegűek voltak, de méretében nagyjából passzoltak a rakétás R2 mellé.
Ebben, a Takara által kitalált sorozatban egy Darth Vader és egy C3PO jelent meg. Mind a Vader, mind pedig C3PO egy igen ízléses kartondobozban került a boltokba, amelyeken egészen szép grafika látható a karakterekről. A figurák maguk olyan 6,5”-es méretűek és relatíve részletesen kidolgozottak….a dobozban egy hungarocell tálcán foglalnak helyet a kiegészítőkkel együtt. A csomagolásuk megegyezett, de a két figura felépítése mégis eltérő…C3PO a szokásos Kenner féle 5 mozgatási pontnál többel rendelkezett, hiszen a térdei illetve könyök ízületei is hajlíthatóak voltak. Vader viszont csak a szokásos 5 mozgatási pontot kapta... a vállak, combok és a feje volt mozgatható. A kiegészítőiken túl járt melléjük egy-egy viszonylag nagy stand is, amelyre fel lehetett állítani a figurákat, de nem a szokásos peg-es módszerrel csatlakoztatva, hanem ez csak egy sima, úgymond dobogó volt. ezeken kívül egy kis méretű papír insertet tartalmazott még a csomag.
C3PO igen érdekes megjelenést kapott, hiszen a szemét élénk pirosra festették. A mostani IX.epizód tükrében ez igen vicces, lehet, hogy a japánok már 77-ben tudtak valamit? A figura hasába R2-hoz hasonlóan egy rugós rakétakilövőt építettek, amelyhez a gyártó két lövedéket is mellékelt. Ezeket a figura hátán lévő gomb segítségével lehetett kivetni. Összességében ez a figura nem is néz ki vállalhatatlanul….kis túlzással, akár ma is megállná a helyét.
A Vader, a C3PO-nál sokkal viccesebbre sikerült. Eleve egy elég vékonydongájú figuráról van szó és a kidolgozott részletek sem túlságosan precízek. A mellkas panel túl nagy és nem stimmelnek a színei, a lába pedig olyan, mintha szegény elcsórta volna a KISS együttes egyik csizmáját. Kiegészítőnek egy -fehér- színű fénykardot kapott, amelyet nem a hagyományos módon a figura kezébe kellett adni, hanem egy peg-el kellett a kezén lévő lyukba csatlakoztatni. A fénykard piros markolata sem túl ízléses, de az egész úgy néz ki, mintha nem is ehhez a figurához tervezték volna. A köpeny vinyl-ből van és ez egészen jól is néz ki, de egy picit túl nagyra sikerült. Ez egyébként egy-egy igen csúnya pánttal marad a helyén, amibe bele kell bújtatni a figura karjait. A harmadik kiegészítőt, Chewie bowcasterét elég nehéz feldolgozni….Nagyon jó kérdés, hogy ezt egyáltalán miért adták hozzá….ki és miért gondolta úgy, hogy ez a fegyver jó lesz Vader-hez. Ez egyébként szintén a peg-es megoldással illeszthető a figura kezéhez és tartozik hozzá két fehér lövedék is, amit viszont csak akkor lehetne vele kilőni, ha a bowcaster két vége közé az ember kifeszítene egy befőttes gumit. A fegyver egyébként két darabra szedhető, bár ennek önmagában nincs funkciója. Érdekes, vicces figura ez, ami egyébként a saját stand-jén annyira nem mutat rosszul.
Természetesen mind a két cucc teljesen legális volt, a Takara licensz alapján, a saját szakállára is gyárthatott Star Wars cuccokat, amit hála istennek elég kreatívan meg is tett. Általában ezek a termékek utána más helyen nem jelenhettek meg, de az is előfordult, hogy a Kenner átemelt a japánoktól bizonyos ötleteket. A Takara manapság is gyárt hasonló, de sokkal jobban kidolgozott szoborszerű Star Wars figurákat, ami természetesen nem igazán összehasonlítható ezekkel.
Gyűjtési szempontból a két figura népszerű darab, az arra fogékonyak körében. Bár kompletten, dobozzal nem egy olcsó mulatság, de nem is egy beszerezhetetlen ritkaság, hiszen elég sokat gyártottak és eladtak belőle 1978 és 80 között. A komplett dobozos példányok ára általában 150-250 dollár között mozog.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.