A hét elején említettem, hogy a 2018-as visszatekintés végül két listából fog állni. Az első részben felsoroltam mely cikkek voltak a legolvasottabbak az elmúlt esztendőben, a mai listában pedig azokat a cikkeimet fogom szemlézni, amelyek valamilyen szempontból számomra emlékezetesek vagy fontosak voltak. Ez nyilván nem biztos, hogy egyezik a közízléssel, de mindegyiknél meg is indokolom röviden, hogy miért vagyok büszke az adott írásra vagy mi volt benne szerintem az érdekes. Igyekeztem mindenféle területről válogatni és nem csak top 10-es listákkal teleszórni az egészet, mert azt hozzá kell tenni, hogy ezekből önmagában is meg tudtam volna tölteni a lista felét. A cikket egyébként eredetileg 30.-án akartam megcsinálni, de sajnos sikerült úgy bebombázni aznap, hogy még elsején is azt nyögtem., úgyhogy csúszott egy kicsit.
Na de akkor immáron kitisztult fejjel, egy új év hajnalán….jöjjön a Játékok a polcról 2018-as alkotói válogatása a szerintem legfontosabb cikkekből.
- A Lego Aquazone története 1.rész
Anno megszavaztattam, hogy melyik Lego téma legyen a következő történeti cikkem tárgya, és ha jól emlékszem, kissé szorosan, de az Aquazone nyert. Ez után neki is vesekedtem a munkának, de hamar rá kellett jönnöm, hogy egyrészt nem igazán értek az Aquazone-hoz, másrészt szinte semmi személyes kapcsolatom nincs a témával. Emiatt döcögősen haladt a dolog és volt, hogy hónapokon keresztül egy betűt sem haladt a munka. Aztán egyszer csak erőt vettem magamon és nekiálltam rendesen, majd onnantól, hogy a „nincs kedvem” problémakörön túllendültem, már viszonylag hamar be is fejeztem. Jól is tettem, mert eléggé kedveltétek ezt a cikket és szerintem is egészen jól sikerült. Azért tettem fel a listára, mert egyrészt egy kicsit megkedveltette velem ezt a témát, másrészt büszke vagyok rá, hogy végül erőt tudtam venni magamon és be tudtam fejezni valamit, amihez az indulás pillanatában semmi kedvem sem volt.
- Interjú Rovat Györggyel a 80-as 90-es évek játékimportjának egyik atyjával
Bár ez az interjúsorozat még bőven a 2018-as évben kezdődött, azért bőven átnyúlt egészen 2019 tavaszáig. Rengeteg munkám volt benne és szerintem elég érdekesre is sikerült. Gyuri bácsi egy csomó érdekes háttér információt osztott meg velem a beszélgetéseink során, de persze néhány olyat is, amit végül megígértem, hogy nem írok bele a cikkekbe. A folytatást is elterveztük csak sajnos mindig közbejött valami hol nálam, hol nála (roppant időigényes volt amúgy az egész… legalább 8-9 több órás beszélgetésünk volt), így most ez a sorozat megtorpant picit. További három részt terveztem még és remélem, hogy idén sikerül összehozni őket. A negyedik részt választottam ki, de kb. random módon.
- Star Wars játékjárművek története – AT-AP lépegető
Azt tudhatjátok rólam, hogy a Star Wars világán belül különösen kedvelem a lépegetőket. Emellett az AT-AP-kat is kifejezetten bírom, úgyhogy nem is véletlen, hogy a játékjárgányok története sorozatomban ez a gép is helyet kapott. Egyrészt szerintem a cikk is jól sikerült, másrészt – némelyik másik epizóddal ellentétben – ezen kifejezetten szerettem dolgozni, harmadrészt pedig a cikk kapcsolódik az egyik legjobb videóhoz, amit tavaly elkövettem (és egyben az egyik legjobb Lego készlethez, ami tavaly megfordult a kezeim között).
- Top 10 legjobb / legrosszabb kiadatlan játékok
Tudjátok, hogy a játékok témakörében a különféle „mi lett volna ha…” kezdetű mondatok illetve a kiadatlan és a mit terveztek máshogy jellegű dolgok engem nagyon vonzanak. A blog történetében kismillió ilyenekkel foglalkozó cikket írtam, sőt az érdekességes sorozataim nagy része is ilyenekből áll. A toplisták között is többször foglalkoztam kiadatlan játékokkal. Igyekeztem összegyűjteni azokat, amelyek szerintem a legjobbak voltak és kár, hogy végül nem adták ki őket illetve azokat is, amelyekért egyáltalán nem kár. A kettő közül nem tudnám eldönteni, hogy melyik volt a jobb, ezért így egy helyezésként vannak jelen a listán. Ezeket a listákat egyébként egyszerre terveztem meg és utána hétről hétre egyet-egyet megírtam. Gyakorlatilag mindegyik élvezetes volt, de néha a képeket hosszú órákba telt kitúrni hozzájuk.
Top 10 LEGJOBB KIADATLAN JÁTÉK
Top 10 LEGROSSZABB KIADATLAN JÁTÉK
- Heti videó: 08# Vintage Lego - Fabuland 3622 Rowboat, 3680 Camping Caravan
A hatodik helyre egy nem is annyira régi videómat választottam. Egyrészt azért, hogy egy önálló videó is helyet kapjon – hiszen ezeket idén nem listáztam külön-, másrészt azért mert ezeknek a Lego-knak mind az összebogarászása, mind az építése, de különösképpen a videó elkészítése nagyon élvezetes volt. Ugye ezek a saját gyerekkori, közel teljessé varázsolt cuccaim voltak és egészen régi emlékeket idéztek meg, úgyhogy hamarosan számítani lehet majd a tollamból egy Fabuland történeti cikkre is.
- Magyar nyelvű, kereskedőknek szóló reklámanyag 1993-ból
Az összes általam beszkennelt tavalyi katalógus átnézése után, arra jutottam, hogy a legérdekesebb vagy legegyedibb közülük, a magyar nyelvű, kereskedőknek szóló reklámfüzet volt. Egyrészt ebből a darabból nem rohangál egy-egy darab minden bokorban, másrészt tele van – ugyan erősen marketingszagú – de az időszak szempontjából érdekes adattal és megállapítással a Lego kereskedelemről. A 90-es évek Lego történelme egy eleve érdekes sztori, aminek árnyalásához ez a kiadvány egy jó kis adalék volt. Teljesen véletlenül sikerült megvenni, de nagyon örülök, hogy megvan.
- A tíz legnagyobb Vintage G.I.Joe jármű
Lényegében ez is egy top 10-es lista szerűség volt, de mégis itt a helyezésekről nem a saját szubjektív véleményem, hanem tényszerű adatok döntöttek. Napokon keresztül számolgattam az egyes járgányok kiterjedését, de a legnagyobb problémát a gyártói adatok összemazsolázgatása jelentette. Annak ellenére, hogy nem volt könnyű, kifejezetten élveztem ezen a cikken dolgozni. Szerintem némelyik helyezés egészen meglepő is volt még akkor is, ha a kiterjedés számításánál nyilván előnyben voltak az oldalirányba hosszú szárnnyal rendelkező repülők.
- Top 10 Legalulértékeltebb játékvonal
A hazai és külföldi gyűjtői társadalomban is megvannak azok a „sztár” játékvonalak, amelyeket mindenki ismer és milliók gyűjtik. A Star Wars-t, G.I.Joe-t vagy a Tini Nindzsa Teknőcöket senkinek se kell bemutatni, de ezeken kívül is rengeteg más játékvonal van, amelyek igazán szuperek, de egy kicsit úgymond alul vannak értékelve. Kevesebben is gyűjtik őket és kevésbé vannak beágyazva a köztudatba, még akkor is, ha adott esetben a rajzfilm vagy a játékok miatt, ha látja, őket egy laikus beugrik neki, hogy miről van szó. Szerintem az összes 2018-as toplistám közül, az ezekkel foglalkozó sikeredett a legjobbra.
- G.I.Joe Érdekességek- Action Force matricák
Nyilván azok a területek, amelyeknél személyes érintettségem, emlékem is van, különösen fontosak a számomra. Nagyon örültem, hogy 2018-ban hosszú idő után végre sikerült beszereznem pár angol kiadású Action Force-os karaktermatricát, amelyekhez az egyik legrégebbi G.I.Joe-s emlékeim köthetőek. Ha már sikerült venni párat, nyilván írtam is róluk egy cikket, amiben igyekeztem minden fellelhető infót közzétenni róluk. Bár nem én voltam az első, aki foglalkozott ezekkel a cuccokkal, de nekem ez volt az egyik legkedvesebb téma tavaly.
1.Tényleg eltűnnek a 3,75”-es Star Wars figurák?
Az első helyre ezt az átfogónak szánt elemző cikkemet tettem, mert az évek során gyakran felmerült, hogy miért is nincs többféle figura az üzletekben illetve a viszonteladók / gyártók miért is azt az értékesítési taktikát alkalmazzák amit. Igyekeztem minden nézőpontból körüljárni a témát, és amit leírtam szerintem most is áll. Nem volt hosszú idő a cikk elkészítése inkább alaposan át kellett gondolni minden szempontot. Néha kellenek az ilyen üzleti szemszögből közelítő írások is.
Bár most már kicsit elkéstem vele, azért minden kedves olvasómnak boldog újévet kívánok! Remélem idén is tudok majd, hasonlóan jól sikerült cikkekkel szolgálni.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.