A piros bootleg Slipstream és a Jetman elektronikus játék
Mondjuk úgy, hogy a „Savie trilógiám” második epizódjához érkeztünk. Amikor a múlt heti francia Joe hajóhoz gyűjtöttem adatokat, a francia segítségem megkérdezte, hogy a hajó után tervezek-e írni a szintén ugyanahhoz a céghez köthető, piros Slipstream figuráról. Amikor értetlenkedtem, hogy nem tudom melyik az elmesélte, hogy a francia Joe hajót elkövető Savie, engedély nélkül egy másik, elektronikus játéknál is felhasznált egy Slipstream-ről készült Joe másolatot, mégpedig egészen fura, narancspiros színben. Tudomása szerint a Jetman nevű játékot, amihez felhasználták, csak Franciaországban forgalmazták és még tv reklámja is volt, amit aztán el is küldött nekem. Nos, a helyzet, mint kiderült nem volt ennyire egyszerű, de utána mentem a témának.
Az elég hamar bebizonyosodott, hogy az az állítás, miszerint ez a játék francia exkluzív cucc volt, nem helytálló. A Jetman nevű kvázi társasjátékot (érdekes, hogy valamivel később volt egy azonos nevű, Power Rangers előd japán sorozat is) egy ismeretlen taiwani gyártó követte el, így a Slipstream figura lekoppintása is az ő saruk. Ugyanakkor valami rejtélyes oknál fogva Európában két gyártó – a francia Savie és az olasz Giochi Preziosi – az országukon belül, saját logóval is forgalmazta ezt a cuccot. A Savie, ahogyan a múltkori részben említettem, alapvetően a Hasbro engedélyével, hivatalosan gyárthatott kiegészítő termékeket a G.I.Joe brand-hez, a Giochi Preziosi pedig saját logójuk alatt forgalmazott mindenféle igényes és kevésbé igényes játékot. Például az olaszoknál ők forgalmazták a Robotzsaru, a Tini Nindzsa Teknőcök és később a Batman cuccokat is. Ezek mellett ugyanakkor ez a cég számtalan KO terméket is forgalomba hozott a saját logója alatt, például Transformersek-re hajazó robotokat is, így tőlük egyáltalán nem meglepő, hogy közreműködtek ebben a kis jogsértésben. Egyébként egy mai napig működő cégről van szó, ami mostanság például a Voltron brand cuccait is forgalmazza. A Savie esetében viszont meglepő, hogy nekiálltak egy KO cuccot forgalmazni, sőt még egy TV reklámmal is megtámogatták, hiszen ez jogi összetűzéshez is vezethetett volna a Hasbro-val (azt nem tudjuk, hogy volt-e ilyen, mert a cégről nem lelhető fel túl sok információ). A csomagot valószínűleg csak ebben a két országban forgalmazhatták, mert nem találtam belőle más országból származót illetve úgymond taiwani eredetit sem. Az is elképzelhető, hogy a két forgalmazó közül valamelyik gyártatta le taiwanon a készletet (ilyen jellegű márkával való visszaélésre itthon is volt példa), és ha tippelni kéne, akkor én inkább az olaszokat sejteném megbízónak.
A Jetman egy érdekes elképzelésen alapuló, elektronikus játék volt. Van egy zöld alapja, amihez egy hosszabb tengely kapcsolódik… ezt a tengelyt lehet vezérelni, ami így körbe-körbe illetve fel-le mozgatható. A tengely végén egy G.I.Joe motorized action pack-okra hajazó háti helikopter van, aminek a propellere szintén pörög. A kopterre, a G.I.Joe hátizsákok szokásos plugos módszerével lehet a figurát felerősíteni, az alján pedig bomba is van, amit gombnyomásra le lehet oldani. Voltaképpen a játék lényege is az, hogy a bombát a körökre osztott célterületre kell ledobni, ami ezt érzékeli és hanggal illetve fénnyel jelzi a ledobás sikerességét. Nem egy túl elmés játék na….
A figura az 1986-os G.I.Joe Slipstream másolata, ami ugye nem önálló single card-os figuraként, hanem a Conquest repülő pilótájaként került a forgalomba 1986-ban. Ugyanakkor nem 1:1-beni másolat, mert csak a felsőtest elem és a fej azonos. A csípőn így nincs gyártói jelzés, de a lábakon is erősen egyszerűsítettek. Amint az látszik a festéssel sem voltak elég alaposak, a pirosas szín érthető, mert biztos nem akartak teljesen ugyanolyan színűt csinálni, mint az eredeti, de a figura feje azért elég gyatrára sikerült. A szeme és a bajsza is vicces, de még így is ez az alkatrész hasonlít leginkább az eredetire. Fegyvert is kapott, de az nem egy G.I.Joe darab, hanem egy a KO gyártók által előszeretettel használt gépágyú, aminek az eredetije talán a Galoob féle A-Team figuráknál jelent meg.
A csomagolás kicsit puritán, de a KO cuccokhoz képest még egészen tűrhető. Erősen retró hatású. Érdekes, hogy az eredeti gyártóra semmilyen felirat sem utal és még a gyártás idejét sem tüntették fel. Van egy 1983-as dátum rajta, de mivel a Slipstream 1986-ban jelent meg, ezért ezt a játékot egészen biztosan valamikor 1987-90 között gyárthatták. Pont abban az időben, amikor amúgy a Savie legálisan is rendelkezett a G.I.Joe név használatával. Az olasz példány dobozán szereplő GP Power feliratot a Giochi Preziosi többi elektronikus játékára is felrakták, így ez nem egy kvázi márkajelzés. A képen egyébként a figura kezében egy fekete fegyver található, noha a dobozban narancsszínű volt. Biztos még a prototípust fotózták le a dobozképhez… Érdekes, hogy a reklámban, amikor bombaledobás közben mutatják a gépet egy másik figura is látszik, de az valami olyan bootleg figura lehet, amit csak a reklámhoz használtak fel, ugyanis másik, úgymond ezzel azonos játékvonalba tartozó figurát nem találtam.
Ez a cucc viszonylag ismeretlen és nem is túl gyakori. Ennek ellenére annyira nem drága és keresettnek sem mondanám, ami nyilván összefüggésben állhat a Slipstream borzalmas festésével. Egy teljesen hiánytalan, működő készletet is meg lehet kapni maximum 100 dollárért. Mindenesetre maga készlet egy érdekes momentuma a G.I.Joe másolatok történetének. Én nem szoktam nagyon bootlegekkel és hamisítványokkal foglalkozni, de az ilyen kvázi történelmi ko-k hozzátartoznak az adott vonal történetéhez, ezért beszélni kell néha ezekről is.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.