Az alternatív külsejű, japán figura változatok
A Vintage Star Wars érdekességek rovatban számos esetben beszéltem már a japán vonatkozású különlegességekről, hiszen ez a téma szinte kimeríthetetlen, ám ezeddig még nem került szóba a legelső, legalapvetőbb japán érdekesség, az eltérő, alternatív külsővel bíró figurák témája. Így ma a korai Takara gyártmányú Star Wars figurák eltéréseiről lesz szó.
Korábban már beszéltem róla, hogy Japánban, az első időkben a Takara birtokolta a Star Wars licenszet és ez azt is jelentette, hogy számos saját produktumot is előállítottak. Nagyjából kivételt képeztek ez alól a 3,75”-es akciófigurák, amelyek nagy általánosságban megegyeztek az amerikai kiadásokkal, hiszen a Takara gyárban csak a termékek „japánosítását” végezték el, ami egy japán nyelvű matrica felragasztását jelentette, az amúgy teljesen amerikai kartonra. Létezik azonban három kivétel, amikor a Takara maga is gyártott 3,75”-es figurákat és ezek bizony sok részletükben eltérnek a megszokott Kenner daraboktól.
A három kérdéses karakter, amiből létezik egyedi japán verzió Darth Vader, C-3PO és a Stormtrooper. Mind a három mintáját a japánok csinálták az amerikai figurák alapján, ám a másolat nem sikerült 100%-osra. Emiatt ezek a figurák alapvető eltéréseket mutatnak az amerikai eredetitől. Mivel a Takara egyébként csak rövid ideig birtokolta a Star Wars licenszet (1980-bn leváltotta a Popy) és párhuzamosan importból is érkezett jó néhány az említett karakterekből, ezért az alternatív sculpt-os japán figurákból relatíve kevés készült, ami miatt ezek nagyon ritkának számítanak a három karakter, amúgy számos változata közül. Jó kérdés, hogy az import mellett miért volt szükség saját gyártásra és miért pont ezt a három karaktert gyártották. A Vader és a Stormtrooper talán még indokolható azzal, hogy nagy volt rájuk a kereslet, lehet, hogy kevés jött importból és a Takara ki akarta elégíteni a keresletet, de a C-3PO esetében nehezen tudom elképzelni, hogy ne tudtak volna eleget importálni belőle. Erre a kérdésre sajnos nem találtam választ, pedig nagyon kerestem. Lássuk akkor a három figurát közelről.
A Stormtrooper talán a legérdekesebb a három közül. Ami szinte azonnal szembetűnik, az az, hogy a figura feje nem hosszúkás, mint a Kenner változaté, hanem pufibb, teltebb és ezáltal valamivel filmhűbb is. A figura többi része is ilyen, maga a figura egy picit kisebb, mint az amerikai, ugyanakkor a szélességük nagyjából megegyezik. A comb szintén teltebb, izmosabb hatású, a tök rész formája pedig egy kissé eltér. A legérdekesebb eltérés viszont a figura hátán található….egy böszmenagy csavar, ami egyben tartja a felsőtest két fél elemét. Az amerikai droid figuráknál volt ugyanezen a ponton egy hasonló megoldás, de az is inkább egy szegecs szerűség, nem pedig egy sima csavar. Természetesen ezeken a Stormtrooper-eken Made in Japan stamp szerepel a lábon nem pedig Hong Kong vagy China.
Az összehasonlító képen jól látszanak az eltérések
A másik eltérő figura Darth Vader. Az talán elsőre is látszik, hogy a fej bizony teljesen más, mint az amerikai vagy európai változatok esetében. Kerekebb a szem, picit más formájú a sisak és a szájrész háromszög alakú része is jóval nagyobb. Az egész fej más arányokat mutat, mint a megszokott. A comb és a derék találkozásánál is nagyobb a hézag és természetesen ez a figura is kapott a hátába egy szép kis csavart. A lábán szintén japán a datestamp található, amivel azért viszonylag könnyen lehet azonosítani egy bontott példányt.
Csak hogy össze tudjátok hasonlítani, így néz ki egy amerikai Vader
A harmadik darab C-3PO volt és talán ezen a legnehezebb észrevenni az eltéréseket. A leginkább szemet szúró dolog talán a figura szeme, ami a japán esetében olyan, mintha két pöttyöt odaszúrtak volna valami olvadt anyaggal. A Kenner-nél ez a szem lapos, nem türemkedik ki. A test arányok itt is mások, a japán C-3PO jóval teltebb, pufibb hatást kelt és a láb terpeszállása is valamivel szélesebb. A testen található minták is eltérnek egy kicsit, de ezt tényleg csak a vájtszeműek tudják észrevenni. A háton itt is van egy csavar, de ez C-3PO-nál amúgy normális is lehetne, hiszen az amerikai darabon is van egy „szegecs”, ám ennek menete is van, míg az amerikainak nincsen. A datestamp nyilvánvalóan ennél a darabnál is japán.
És ilyen egy amerikai C-3PO
Összességében a három figura egy nagyon érdekes fejezete a vintage Star Wars figurák történelmének. Mind a három darab rendkívül ritka, mind bontott, mind bontatlan állapotban, hiszen a maguk idejében még a helyi piacon se csak ezek a változatok voltak éppen forgalomban. Az áruk ennek következtében elképesztően magas. Egy bontatlan, nem hitelesített példány ára minimum ezer dollár körül mozog, de ezt az árat elérheti egy bizonyíthatóan eredeti, szép állapotú grade-elt bontott is. Mivel ezeket a ritkaságokat a nagy gyűjtők folyamatosan keresik és nagyon sokaknak rajta vannak a beszerzendő figuráik listáján, ezért nem ritka, hogy egy-egy hitelesített bontatlan több ezer dollárért cserél gazdát. A figura változatok szerelmeseinek, mindenképpen kötelező célpontok.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.