Az NSI G.I.Joe termékei
Ebben a cikksorozatban már számtalan alkalommal foglalkoztam furcsa, érdekes vagy esetleg idióta kísérőtermékekkel, amelyeket a G.I.Joe brand közönségvonzó erejével igyekeztek eladni a gyártók. A mai cikk témája is egy ilyen kísérőtermék csoport, az amerikai NSI által gyártott G.I.Joe játékok lesznek.
A G.I.Joe ARAH brand indulásakor már rögtön megjelent egy csomó kísérőtermék a piacon, amelyeket a Hasbro a saját brandje erősítése, kiegészítése és beágyazása céljából engedélyezett. Az első időkben még maga a Hasbro is úgy gondolta, hogy a fő termék a Joe járgány lesz, amelyet kiegészítenek majd a 3,75”-es figurák, így a sokféle más termék engedélyezését felfoghatjuk egyfajta korai útkeresésnek is. Ezeket a kiegészítő cuccokat rendszerint más játékgyártók készítették, együttműködésben a Hasbro-val, így sok esetben a Hasbro csak a logót tette bele a termékbe, de volt, amikor még az se szerepelt a cuccokon. Mindenféle ilyen termék készült, a szokásos uzsonnás dobozoktól elkezdve, az órákon és partikellékeken át a Revell makettekig minden, amelyek sok esetben csak nagyon alacsony példányszámban lettek legyártva. A komplexebb, játék jellegű kiegészítő termékek közül, a különféle roleplay játékok (Walkie Talkie, játék katonai felszerelés, Joe poncho) és a társasjátékok is rögtön megjelentek a palettán az ARAH debütálásakor.
A komplexebb, kiegészítő játékok közül is kiemelkedett a furcsaságával az American Toy &Furniture Co. által gyártott G.I.Joe faégető és festőkészlet, amelyben pár, előre legyártott, G.I.Joe-kat ábrázoló faelemet lehetett kiégetni, illetve megfesteni. Az ilyen faégető készleteknek nagy hagyománya volt az amerikai piacon, úgyhogy egyáltalán nem csoda, hogy egy ilyen játékra is ráhúzták a G.I.Joe köntöst. A következő évben viszont a Hasbro még ennél is komplexebb, vagy ha úgy nézzük, modernebb kiegészítő játék csomagokat is a piacra akart dobni, aminek érdekében megállapodást kötött az NSI nevű céggel.
Az NSI, azaz a Natural Science Industries egy amerikai, tudományos illetve elektronikus játékokat gyártó cég, amely 1940-óta van jelen a piacon. Manapság is működnek és még mindig hasonló cuccokban utaznak, például ők készítik a Smithsonian múzeum nevével fémjelzett napelemes autókat és mindenféle robotos játékot is forgalmaznak. A 80-as években is ilyen elektronikus illetve műszaki jellegű játékokat gyártottak, amelyek bizonyos szempontból jól passzoltak a G.I.Joe brand-hez, ezért egyáltalán nem volt ördögtől való ötlet a házasításuk. A jogtulajdonos Hasbro és az NSI egy komplett, önálló termékvonal kiadásában egyeztek meg, amelyek végül 1984-ben debütálhattak. Ezek főleg többféle kisebb játékot tartalmazó készletek voltak, aminek az alkotóelemeit előtte már más játékokban is elsütötték, így a G.I.Joe márka ráhúzása csak egy matricázást vagy mondjuk a hangminták megváltoztatását jelentette. Bár nem gyártották le őket túl nagy példányszámban, az NSI nagy reményeket fűzött a Joe termékvonalhoz, így rögtön öt készletet is a piacra dobtak, amelyeket a katalógusukba is betettek illetve reklámoztak. Az öt készletből kettő mondjuk úgy, hogy roleplay játék volt, kettő elektronikus játékkészlet és egy volt úgymond fajáték jellegű készlet is.
G.I.Joe Toy Factory and Woodworking Set
Az öt játék közül manapság talán ez a legritkább darab az öt közül. Egy famegmunkáló készletről van szó, amelynek előre legyártott elemeiből különféle G.I.Joe-khoz használható dioráma darabokat és tereptárgyakat lehetett elkészíteni illetve megfesteni. A készletből elvileg 15 fajta tereptárgy készíthető el…pontonhíd, tábori kórház, megfigyelő állás, kiképző eszközök és egy főhadiszállás kellékei. Ezekhez elkészítési útmutató is tartozik és természetesen az összerakáshoz szükséges szerszámokat, festékeket is mellékelték. Van hozzá kisfűrész, kalapács, ragasztó és vonalzó is. Alapvetően a műszaki beállítottságú, barkácsolós gyerekek számára készítették és szerintem erre a célra ez a pakk tökéletesen megfelelt. A képek alapján egészen tűrhető kis kiegészítőket lehetett vele összerakni. Az ára ugyanakkor elég borsos volt, úgyhogy a készlet nem igazán terjedt el, ráadásul maga a Hasbro is gyártott egy csomó hasonló, eleve kész kiegészítő pakkot, ami szintén megfigyelőállást, őrtornyot vagy tüzérségi állást ábrázolt. Azok olcsóbbak is voltak, úgyhogy a „házon belüli” rivális jóval inkább elterjedt főleg úgy, hogy ugyanabban az évben kerültek a piacra és jóval több helyen lehetett találkozni velük.
G.I.Joe Electronics Command Center
Egy elektronikus játékot tartalmazó csomag volt, aminek elemeiből kódtovábbítót, behatoló riasztót, hazugságvizsgálót és rádiót lehetett összerakni, persze nagyon egyszerű módon. Egy nyilvánvalóan nem a G.I.Joe brandhez készült elektronikus játék átszabásáról van szó, aminek a dobozán kívül amúgy nem sok köze van a Joe-k világához. A fő része egy alaplap, ami mellé drótokat, fülhallgatót, villanyégőt, transzformátort, kódkulcsot és ellenállásokat mellékeltek. Szintén egy drága és kevéssé elterjedt játékról van szó, de lényegesen több maradt fenn belőle, mint a Woodworking Set-ből. 8 éven felülieknek ajánlotta a gyártó, úgyhogy életkorilag se teljesen passzolt a többi Joe játék mellé. Biztos volt olyan műszaki beállítottságú gyerek, akinek ez tetszett, de szerintem erre a cuccra elég felesleges volt ráhúzni a Joe logót.
G.I.Joe Counter Intelligence Set
Ez egy hírszerzési jellegű, lényegében roleplay játékcsomag, amiben kódkulcsok, kódos órák, dekódoló cucc és ujjlenyomat rögzítők voltak. Az utóbbihoz ujjlenyomat port, lapokat és nagyítót is mellékeltek. Elméletileg titkos kódok készítésére és visszafejtésére való a szett, de nekem ez így egy elég sablonos, hamar megunható játéknak tűnik. Alapvetően a jellege illik a Joe világába, de az embernek az amerikai műzlis dobozokba rejtett dekódergyűrűk jutnak ezekről az eszébe. Az öt készlet közül viszont ez az, amit a legkönnyebben be lehet szerezni.
G.I.Joe Tool set & Field Repair kit / G.I.Joe Repair & Tool kit with real working tools
Mit lehet erről írni? Az egyik egy szerszámos láda a másik pedig egy szerszámos doboz, amikben kalapács, fogó, kulcsok és csavarhúzók vannak. Ezek ténylegesen használható, fából és műanyagból készült szerszámok voltak. A G.I.Joe-hoz a színükön és projekt terveken kívül nincs túl sok közük, úgyhogy esélyes, hogy alapból már létező termékek átmatricázásáról van csak szó. Manapság maximum a Joe gyűjtő barkácsolóknak tudom ezt elképzelni, akik boldogan rakják össze a figurás vitrint a Joe-s csavarhúzóval... Mindkét készlet elég ritka, úgyhogy ha fel is bukkannak, elég borsos áron lehet csak hozzájuk jutni.
Nem a G.I.Joe volt az egyetlen brand, amihez az NSI kiegészítő játékokat készített. Bár Joe termékből volt a legtöbb, de a Dungeons and Dragons is kapott pár hasonló szettet, például faégető és dioráma készletet is. Ezek sem terjedtek el sokkal jobban a piacon.
Az NSI G.I.Joe termékei sem terjedtek el igazán. Azt nem tudom, hogy a gyártó elvárásait hozták-e, de gyaníthatóan nem, hiszen az együttműködés megszakadt a két cég között. Azért kiegészítő termékek jelentek meg később is, de ezek többsége már kevésbé volt komplex, mint az NSI szettjei. A fent említett készletek manapság is kevésbé ismertek, viszonylag ritkán bukkannak fel és pont ezért a gyűjtők jó része nem is ismeri őket. Persze az ilyen jellegű cuccokat eleve csak a gyűjtők egy specifikus része kedveli, de a ritkaságuk ellenére ezeket a cuccokat, viszonylag olcsón lehet beszerezni. A legelterjedtebb Counter Intelligence Set bontott és kissé hiányos állapotban körülbelül 70-90 dollárba kerül a talán legritkább Woodworking Set 115 dollárba, már amennyiben van belőle eladó példány. Tehát mondhatjuk, hogy nem az áruk miatt nehéz a beszerzésük.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.