POTF2 Rancor…vintage alapokon
A túlméretezett Taun Taun és a kiadatlan Wampa után jöjjön a harmadik POTF2 creature-el kapcsolatos érdekesség cikk. A méltán népszerű 1998-ban kiadott Rancor ugyanis kezdetben szintén nagyon más képet festett, mint a végül boltokba kerülő változat.
(MÁJUS 14.-ÉN ÚJRA FIGURAFESZT, A RÉSZLETEKÉRT KATTINTS A LINKRE)
Azt már beszéltük korábban, hogy míg a POTF2-es járgányoknál az esetek nagy részében a vintage alapokból indultak ki és letudták az újabb kiadásokat egy kis átfestéssel, addig a creature figuráknál minden esetben teljesen új cuccokat alkottak. Új volt a Taun Taun, a Wampa és természetesen a Jabba is. Ezekkel ráadásul minden esetben eleve teljesen újként terveztek, így már a legelső prototípustól kezdve mások voltak, mint a 80-as évek vintage szörnyetegei. Az egyedüli kivétel úgy tűnik a Rancor volt, aminek az 1984-es változata annyira jól sikerült, hogy a POTF2-es kiadásánál, a Kenner első körben meg akarta tartani a vintage alapokat és ezzel megúszták volna a teljesen új figura tervezését.
A POTF2 Rancor első prototípusa ennek megfelelően a vintage Rancor újraalkotott változata volt. Az alkatrészeket az eredeti minták segítségével állították elő, így ez a figura anyagában és méreteiben is pont megegyezett a vintage Rancor-al. Ám a tervek szerint itt nem álltak volna meg, egyrészt át akarták tervezni a nyomógombos szájnyitó mechanizmust (aminek a gombja azért tényleg nem volt túl szép) és további mozgatási funkciókkal akarták bővíteni a figura pózolási lehetőségeit. Mondjuk úgy, hogy picit modernizálták volna…kapott volna egy kis modellfrissítést. Állítólag még a hangkibocsájtási funkció beépítése is szóbakerült, aminél gondolom valami hörgést vagy morgást tudott volna gombnyomásra lejátszani a kicsike.
Ez a terv ugyanakkor nem tetszett a döntéshozóknak. Ők egy ténylegesen modernizált, újratervezett, filmhűbb Rancort szerettek volna a piacra dobni, aminek a méretei is tekintélyesebbek. Ennek megfelelően az egész figurát nulláról újratervezték. Ugyanakkor a nagyobb méretnek és a több részletnek is megvolt az ára, hiszen a tervezett végfelhasználói áron nem kívántak növelni. Ennek megfelelően ott spóroltak, ahol tudtak, így teljesen elfelejtették az elektronikát, kukázták a szájnyitó mechanizmust és nem terveztek be plusz mozgatási pontokat sem. A Kenner szakemberei így voltaképpen egy valamivel szebb, ámbár képességeiben gyengébb produktumot tettek le az asztalra…ami ráadásul többe is került a boltokban.
Az 1998-as Toy Fair-en így már az új megközelítésű Rancor prototípusát mutatták meg a közönségnek. Ez még egy kézzel készült és festett példány volt, amit még szivacsos anyagból készítettek. Látható, hogy a Luke figura is még csak egy kézzel festett mock up, ami alig hasonlít a végleges figurára.
A végeredmény meglehetősen felemásra sikerült. A figura jóval nagyobb lett és jóval több részletet tartalmazott. Ezen kívül a kopogós műanyag helyett inkább bőrnek tűnő gumiszerű műanyagot használtak, ami tényleg jól nézett ki. Ugyanakkor a Rancor testalkata meglehetősen amorfra sikerült, túl nagy lett a feje a testéhez képest, ami a lábak rosszul kialakított felületeivel egyetemben ahhoz vezetett, hogy szegény szörnyetegünk nagyon nehezen áll meg a saját lábán. A karja is más megoldással mozog, ezért a POTF változat kevésbé pózoltatható, mint a vintage. Az igaz, hogy a vintage Rancor kisebb volt meg kevesebb részletet tartalmazott, ugyanakkor messze arányosabb és stabilabb volt, ezért lehet, hogy jobb lett volna, ha itt inkább maradtak volna az eredeti elképzeléseknél.
Ráadásul a POTF2-es Rancor a vintage változathoz képest drága volt. 30 dollár körül volt a csomag kiskereskedelmi ára, ami még az inflációval számolva is 56%-al több, mint a vintage Rancor 1984-es 13 dolláros ára. Bár az igaz, hogy ehhez járt egy plusz figura is, de azért az nem indokol ekkora emelést.
Egyébként a Rancor mellé adott Luke figura is változott egy kicsit a prototípusához képest. Ezt eredetileg egy kicsit világosabb grafitszürke és fekete árnyalatokkal képzelték el, tehát a mellény, illetve a ruhája többi része színben egy picit eltért volna. A filmben ugyanakkor Luke teljesen fekete ruhában van, nem is értem, hogy miért próbálkoztak itt az árnyalással. Mindenesetre a végleges változaton már minden fekete volt.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.