A japán Popy féle Star Wars figurák
A vintage Star Wars érdekességek sorozatban már számtalan alkalommal foglalkoztam az időszakhoz kapcsolódó japán ínyencségekkel, de egy lényeges időszak ezeddig még teljesen kimaradt. Japánban meglehetősen keszekusza volt a Kenner féle vintage Star Wars figurák kiadása, ami főként azért volt így, mert nem egy cég tartotta a kezében, elejétől a végéig a disztribúciót, hanem egymás után több gazdája is volt a területnek. Az éra első időszakában a legendás Takara cég terítette a Kenner cucciait japán földön, de ők nem elégedtek meg ennyivel és egy csomó féle saját termékkel is megörvendeztették a szigetország rajongóit. Ezekről már többször is beszéltünk. Az éra végén a Tsukuda Hobby is forgalmazott Star Wars figurákat, ők is egy kicsit egyedi módon közelítették meg a kérdést, de az ő kiadásaik azért már majdnem teljesen hasonlítottak az amerikai cuccokra. Rajtuk kívül még a Zetca nevű cég is készített egy-két Star Wars terméket, de ezek gyökeresen eltértek az Amerikában vagy Európában megtalálható, Kenner féle Star Wars termékektől. Egy időszak és egy gyártó viszont ezeddig kimaradt, így ma a Popy cég japán piacra szánt Star Wars figuráiról lesz szó.
A Popy, ami szintén egy tradícionális japán játékgyártó volt, 1980-ban vette át a Takarától a Kenner által kitalált Star Wars cuccok forgalmazási jogait. A Popy ekkor már a szintén ismert Bandai tulajdonában állt, de nagyjából önállóan tevékenykedett hasonlóan ahhoz a felálláshoz, amiben a Kenner is dolgozott a Hasbro-val, később a 90-es években. A licensz átvétel csak a Kenner dolgainak forgalmazására vonatkozott, az általános Star Wars dolgokra nem, így a Takara saját tervezésű játékokat továbbra is adhatott ki a népszerű Star Wars karakterekből, illetve járművekből. Mivel a Kenner féle termékeket elsősorban nem japánban gyártották (bár a Takara kapott minták alapján saját gyártást is végzett), hanem Hong-Kong-ban, Kínában és Taiwan-on (később Makaóban is), ezért a Popy voltaképpen készen kapta a cuccokat, csak a japán piacra szánt csomagolást, illetve a terjesztést kellett megoldaniuk.
Azt tudjuk, hogy a japán játékpiac egy meglehetősen egyedi terület. Harsány színek…gigaszörnyek…óriásrobotok és feltűnő szövegek jellemzőek rá. Nem volt ez másként a 70-es, 80-as években sem, így a Star Wars játékokat is a helyi ízlésre kellett alakítani egy kicsit. Ennek köszönhetően a japán csomagolások általában egy kicsit mások voltak, de talán az se meglepő, hogy a Takara és a többi gyártó is ennyi féle különleges helyi terméket (főleg robotost) állított elő a japán közönségnek. Itt a csomagolások eleve mindig harsányabbak voltak, nagy japán nyelvű feliratok tarkították és a figurák is általában zárt dobozokban vagy ablakos dobozokban kerültek értékesítésre, így egyáltalán nem meglepő, hogy a Popy is errefelé mozdult. A Takara féle Star Wars figura kiadások hátlapja és blisztere hasonló volt az amerikaihoz, de nem szerepelt rajta a Kenner logó és a szövegek is nyilván japánul voltak. A Popy viszont ehhez képest, egy gyökeresen más csomagolási formát vezetett be. Ők egy zárt, téglatest alakú kartondobozban kínálták a figurákat, ami tárolási és szállítási szempontból egyébként praktikusabb is volt. A doboz előlapján a Birodalom Visszavág logó alatt látható volt az adott karakter fotója, ami mellett egy általános, a fontosabb figurákat ábrázoló fotó is látszott. Ezen kívül harsány japán feliratok és persze a Popy logója is megtalálható volt rajta. Ez a doboz jóval kisebb volt, mint egy amerikai card…körülbelül 4,5” magas dobozkába tuszkolták be, az amúgy 3,75”-es figurákat, ami azért elég szűk tér, de így is befértek. A dobozokhoz egyedi kínálókat és bolti reklámanyagokat is gyártottak, a kínálóban pedig a kisebb csomagolásnak köszönhetően jóval több figura fért el egységnyi helyen.
Ha minden igaz összesen 15 ilyen csomagolású figura került kiadásra 1980 után. Ezek elég vegyesek voltak, gyakorlatilag a Takara által már nem kiadott 1979-80-as Kenner figurákat is tartalmazták, de volt köztük újrakiadás is, tehát olyan, ami Takara és Popy csomagolásban is megjelent. A 15 figura a következő volt: Boba Fett, Darth Vader, R2-D2 (a solid dome változat), C3-PO, Bespin Luke, Hoth Han, Chewbacca, Farmboy Luke, Han Solo (Big Head változat), Snowtrooper, Death Star Droid, Hoth Rebel Trooper, X-Wing Pilot Luke, Stormtrooper és az R5-D4. Ezek sorszámozva is voltak a dobozon, tehát követni lehetett, hogy mi hiányzik még. Érdekes, hogy egyéb termékeket, tehát járműveket, playseteket vagy creature figurákat nem adtak ki, tehát a Popy, kifejezetten csak a figurák kiadására koncentrált (ellentétben a Takara-val, akik Die cast cuccokat és egyedi járgányokat is kínáltak.)
A figurák a kartondobozon belül egy szabványos Kenner baggie-ben kaptak helyet, tehát egy gyári nejlonzacskóban. Valószínűleg a gyárból ilyen formában érkeztek a cuccok, amit a Popy-nál becsomagoltak az egyedi dobozokba. Maguk a figurák teljesen megegyeztek az amerikai darabokkal, mind felszerelésükben, mind pedig kidolgozásukban. Korábban a Takara figurák esetében ez ugye nem mindig volt így. A dobozban a figurákon kívül még japán nyelvű insertek is helyet kaptak, amiből az egyik a Popy kihajtogatható Star Wars katalógusa volt. A másik pedig egy más Popy termékeket népszerűsítő kiadvány volt (pl. Ultraman).
A Popy és a Kenner együttműködése viszont nem volt túl sikeres. Bár 3 évig forgalmazták a figurákat, újabb hullámot nem jelentettek meg és a már kiadott figurák se terjedtek el túlságosan. Az együttműködést végül megszakították és a Jedi Visszatér mellé érkező figurákat már a Tsukada cég forgalmazta, akik gyakorlatilag csak egy matricát raktak a már legyártott és becsomagolt Kenner figurák kartonjára.
A Popy féle Star Wars figurák ennélfogva manapság is ritkaságnak számítanak. Meglehetősen drágák, de a különlegességekre hajtó gyűjtők által eléggé keresettek. Ezeknek ugye csak dobozzal együtt van értelme, úgy viszont a reális áruk bontott állapotban olyan 2-500 dollár között szokott alakulni. Még a dobozban található insert is keresett, ami nem ritkán 100 dollár körüli áron szokott gazdát cserélni, nyilvánvalóan állapottól függően. A bontatlan példányok természetesen még ritkábbak és az áruk is jóval magasabb, úgyhogy az összes Popy féle Star Wars figura összegyűjtése egy igencsak embert próbáló feladat lehet.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.